Rok rekordů

SEAT dosáhl nejvyššího provozního zisku ve své historii

13.03.2019
  •  Výrobce automobilů vykázal v roce 2018 zisk 254 milionů eur, to představuje meziroční nárůst o 33,4 %

  • Výnosy z prodeje přesáhly 10 miliard eur, což je nový rekord

  • Zaměstnanci společnosti SEAT obdrží mimořádnou odměnu 1068 eur

Praha, 13/03/2019. SEAT zaznamenal v roce 2018 nejlepší výsledky* ve své historii. Provozní zisk vzrostl o 33,4 % na rekordních 254 milionů eur (2017: 191 milionů eur). Podle výsledků, které včera zveřejnil koncern Volkswagen, uzavřel SEAT loňský rok příjmy z prodeje 10,202 miliardy eur, což je o 3,1 % více než v roce 2017 (9,892 miliardy eur). Jedná se o nejvyšší příjmy z prodeje v historii společnosti.

Ke zvýšení provozního zisku společnosti SEAT přispěly rekordní prodeje v roce 2018. Pozitivní vliv měla také nabídka modelů s vyšší obchodní marží.  SEAT prodal v roce 2018 celkem 517 600 vozidel, což je o 10,5 % více než v předchozím roce.

Luca de Meo, předseda představenstva společnosti SEAT, uvedl, že "rok 2018 byl dalším rekordním rokem. Naše finanční situace nikdy nebyla lepší díky prodejům, které jsou výsledkem důvěry zákazníků v naši značku. Uvedením modelu Tarraco jsme završili první fázi obnovy našeho portfolia a brzy zahájíme druhou fázi s ambicí stát se významným hráčem v oblastech elektrifikace, konektivity a sdílené mobility. Zároveň také čelíme výzvám a nejistotám, které vyplývají ze snižování emisních limitů a z makroekonomické situace".

Holger Kintscher, člen představenstva, odpovědný za finance, IT a organizaci, navíc zdůraznil, že "SEAT v roce 2018 dosáhl historicky nejvyššího provozního zisku a trojciferného provozního zisku v milionech třetím rokem v řadě. Jedním z faktorů, které přispěly k tomuto výsledku, je náš důsledný program snižování nákladů. Tyto aktivity musíme ještě zintenzivnit, abychom mohli investovat do elektrifikace společnosti a snižování emisí CO2".

Tahounem prodeje vozidel značky SEAT byl v roce 2018 model Arona. Během prvního kompletního roku na trhu dodal SEAT téměř 100 000 nových městských SUV. Arona je díky tomu třetím nejprodávanějším modelem značky. Model Arona se tak zařadil po bok dalších úspěšných modelů Ibiza, Leon a Ateca a je jedním ze čtyř pilířů značky. Model Arona významně přispěl k rekordním prodejům značky SEAT v zemích, jako je Německo, Velká Británie, Rakousko, Švýcarsko, Izrael a Maroko. Globální prodeje pokračovaly na začátku roku 2019 v dvouciferném růstu a dosáhly rekordního počtu 88 900 dodaných vozidel během ledna a února, což je o 12,8 % více než ve stejném období roku 2018.

Celková výroba vozidel SEAT vzrostla v roce 2018 o 10,2 % na rekordních 528 300 vozů. V roce 2018 se vozidla SEAT vyráběla v závodech Martorell (Španělsko), Kvasiny a Mladá Boleslav (Česká republika), Palmela (Portugalsko), Bratislava (Slovensko) a Wolfsburg (Německo). Ve Wolfsburgu byla zahájena výroba nového modelu SEAT Tarraco.

Bonus pro zaměstnance vzrostl o 49 %

Třetím rokem v řadě od schválení kolektivní smlouvy z roku 2016 obdrží zaměstnanci společnosti SEAT 15. dubna finanční odměnu za podíl na dosažených hospodářských výsledcích. Společnost letos vyplatí každému zaměstnanci 1068 eur hrubého, což je o 49,2 % více než v uplynulém roce (716 eur) díky vyššímu provoznímu zisku.

 

(*) Poznámka pro redaktory: Tyto výsledky jsou zahrnuty v prezentaci koncernu Volkswagen a byly zjištěny na základě mezinárodních účetních standardů (IAS/IFRS) a konsolidace výsledků značky SEAT.

SEAT zveřejní svou výroční zprávu 27. března v souladu se španělskými všeobecnými účetními pravidly bez započtení svých dceřiných společností. SEAT ve své prezentaci zhodnotí rok 2018 a bude informovat o budoucí strategii své značky.

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 80 % svých vozidel a působí ve více než 80 zemích na všech pěti kontinentech. V roce 2018 prodal SEAT 517 600 vozidel, což je nejvyšší počet v 68leté historii značky, a dosáhl zisku po zdanění 294 milionů eur a rekordních příjmů z prodeje téměř 10 miliard eur.

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu, Toledo a Ateca vznikají v České republice.

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. SEAT již vybavuje své modely nejmodernější technikou z oblasti konektivity a v současnosti uskutečňuje proces kompletní digitalizace, zaměřený na podporu mobility budoucnosti.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT a CUPRA

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz