SEAT

Ženy, které tvoří budoucnost mobility

06.03.2020

 

  • Ženy hrají klíčovou roli v utváření mobility zítřka

  • Pro SEAT pracují inženýrky a odbornice v oblastech konektivity, hlasových asistentů nebo kyberbezpečnosti

  • Různé studie vyzdvihují významnou úlohu žen v zavádění elektromobilů a sdílení vozidel do praxe díky jejich řidičským návykům a většímu povědomí o ochraně životního prostředí

  •  Ve Velké Británii se počet inženýrek v uplynulých pěti letech zdvojnásobil

Praha, 06/03/2020. Ženy ovlivňují evoluci motorismu. Vnitřní zpětná zrcátka, ukazatele směru a podélné čáry na vozovce jsou inovacemi s ženskou stopou. Úloha žen byla již v minulosti významná, ale v budoucnosti, na cestě k elektrické, sdílené a síťově propojené mobilitě, bude ještě významnější. Různé studie uživatelského a spotřebního chování ukazují, že ženy budou vzhledem ke svým zájmům a řidičským zvyklostem hrát klíčovou roli na trhu elektromobilů a sdílení vozidel. A to i jako tvůrci budoucí mobility. Například ve společnosti SEAT mají tři ženy na starosti vývoj tak důležitých oblastí pro budoucnost, jakými jsou konektivita, hlasoví asistenti nebo kyberbezpečnost. Zde jsou jejich příběhy:

Nahlas a jasně

Anna Homsová vyvíjí ve svých pouhých 27 letech hlasové asistenty, které budeme používat v roce 2030. Vede tým odborníků z Číny, USA a Německa, kteří zkoumají požadavky a potřeby uživatelů a vymýšlejí koncepty s desetiletým předstihem. "Hlasoví asistenti budou klíčovým prvkem budoucí mobility, protože se jedná o jednoduchý a komfortní způsob komunikace, která je stále častější v domácnostech, u mobilních telefonů a samozřejmě i v automobilech," říká Anna Homsová, inženýrka společnosti SEAT a manažerka inovačních projektů koncernu Volkswagen.

Podle provozní inženýrky je na automobilovém světě nejvíce vzrušující transformace, kterou v současnosti prochází. "Jsme v klíčové době mnoha změn a výzev a myslím si, že je důležité se do celého procesu zapojit a přispět svou troškou do mlýna," zdůrazňuje Anna Homsová.

Síťově propojená budoucnost

Konektivita je ústředním prvkem mobility současnosti i budoucnosti. Paqui Lizanaová, manažerka digitálních produktů společnosti SEAT, má ve svém zaměstnání za úkol usnadňovat používání a ovládání stále složitějších věcí. "Ve zcela síťově propojeném ekosystému budeme uživateli aktivně navrhovat nejlepší způsob, jak se dostat v jakoukoli dobu do požadovaného cíle, může to být například automobilem, na motocyklu… V budoucnosti budou digitální produkty klíčové k tomu, aby uživatelé mohli mít zážitky, které chtějí, a mohli si je přenášet z jednoho vozidla do druhého," vysvětluje Paqui Lizanaová.

Také inženýrka, avšak v oboru telekomunikací, souhlasí se svou kolegyní Annou Homsovou ohledně důležitosti současné doby. "Moc ráda realizuji změny. Jsem přesvědčena o tom, že náš přínos je velmi hodnotný, protože klíčem k inovacím je rozmanitost," tvrdí sedmatřicetiletá žena, která pozoruje, že počet žen v inženýrských oborech roste. Podle údajů sdružení Women in STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics - věda, technika, strojírenství a matematika) se počet inženýrek ve Velké Británii v uplynulých pěti letech zdvojnásobil a v roce 2018 dosáhl 58 000.

SEAT začal spolupracovat s katalánskou technickou univerzitou UPC (Universitat Politècnica de Catalunya) na jejich programu STEM ve snaze zvýšit pro ženy atraktivitu studia technických oborů a práce v automobilovém průmyslu. Tato iniciativa se snaží propagovat technické obory mezi dětmi ve věku 9 až 12 let. Obecně se má za to, že děti si již v tomto věku vytvářejí své profesní preference. Některé inženýrky, které pracují ve společnosti SEAT, pořádají přednášky na středních školách a informují studentky o příležitostech, které na ně čekají po ukončení studia.

Kyberbezpečnost zítřka

Mareike Grossová ze své pozice zásadním způsobem přispívá k tomu, aby byla síťově propojená mobilita budoucnosti bezpečná. Ve vývojovém oddělení společnosti SEAT vede tým elektrických systémů a kyberbezpečnosti. "Velmi intenzivně pracujeme na digitální ochraně automobilů, aby byly zabezpečeny před hypotetickými útoky," vysvětluje Mareike Grossová.

Přestože vystudovala ekonomii, její kariéra byla vždy spojena s vývojem automobilů. Vyrůstala nedaleko Stuttgartu v Německu, města, které je baštou automobilového průmyslu. "Když jsem přišla do společnosti SEAT, měla jsem velkou radost, že jsem viděla tolik žen, které pracují ve vývoji. Myslím si, že je opravdu důležité, že jsme zde, protože musíme utvářet mobilitu, která  zohledňuje různé zájmy a potřeby, mobilitu, která zahrnuje vše," říká.

Klíčová role v oblastech elektrické a sdílené mobility

Podle studie, kterou vypracovala univerzita v britském Brightonu (University of Sussex) společně s Aarhuskou univerzitou v Dánsku, způsobí tyto zájmy a potřeby žen revoluci v prodejích elektromobilů. Ženy přikládají vyšší prioritu bezpečnosti a uživatelské přívětivosti, více sledují náklady a kladou větší důraz na ochranu životního prostředí. Proto má mezi ženami větší potenciál také sdílení automobilů, což potvrzuje zpráva Evropské komise. Ženy například ujedou v ročním souhrnu kratší vzdálenosti než muži. sdílení vozidel je přitom považováno za efektivnější při ujetí 15 000 až 18 000 kilometrů ročně.

Tři ženy, které utvářejí budoucnost

Jméno: Anna Homsová

Věk: 27

Vzdělání: Provozní inženýrka

Praxe: Vedoucí inovačního projektu

Koníčky: Fotbal (ofenzivní záložnice)

 

Jméno: Paqui Lizanaová

Věk: 37

Vzdělání: Telekomunikační inženýrka

Praxe: Vedoucí oddělení digitálních produktů ve společnosti SEAT

Koníčky: Cestování

 

Jméno: Mareike Grossová

Věk: 41

Vzdělání: Ekonomka

Praxe: Vedoucí oddělení elektrických systémů a kyberbezpečnosti ve společnosti SEAT

Koníčky: Gurmánka

 

Video k dispozici zde: https://youtu.be/z0tNmoTo0bE

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 80 % svých vozidel a působí ve více než 80 zemích na všech pěti kontinentech. V roce 2019 prodal SEAT 574 100 vozidel, což je nejvyšší počet v historii společnosti.

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii electric, první 100% elektromobil značky SEAT, vyrábí závod na Slovensku, Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu a Ateca vzniká v České republice.

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. SEAT již vybavuje své modely nejmodernější technikou z oblasti konektivity a v současnosti uskutečňuje proces kompletní digitalizace, zaměřený na podporu mobility budoucnosti.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz