SEAT

Z Martorellu na Měsíc

17.03.2020

 

  • SEAT v roce 2019 vyvezl téměř 400 000 vozů - jejich řada umístěná vertikálně by přesahovala exosféru až do meziplanetárního prostoru
  • Vývoz společnost SEAT tvoří téměř 3 % celkového exportu španělské ekonomiky
  • První vůz SEAT byl vyvezen v roce 1965 a zamířil do Kolumbie
  • Vozy značky SEAT se prodávají v 80 zemích, nejvzdálenějším trhem je Nový Zéland

 

Praha, 17/03/2020. Pokud bychom 397 835 vozidel, které SEAT v roce 2019 vyvezl ze svého výrobního závodu v Martorellu, umístili svisle na sebe, vytvořili bychom sloupec sahající do výšky 577 kilometrů, tedy až do meziplanetárního prostoru za hranicí exosféry. Jedná se o rekordní počet vyvezených automobilů v 55leté historii mezinárodního obchodu španělské značky, kterou charakterizuje šest kuriozních skutečností.

První zastávka, Kolumbie: První exportní zakázka španělské společnosti zněla na 150 vozů SEAT 600 D. Jejich destinací byla v roce 1965 Kolumbie. Prodej na mezinárodních trzích v následujících letech rychle rostl. Vozidla SEAT se prodávala v tak rozmanitých zemích, jakými jsou Německo, Finsko nebo Chile.

HDP na kolech: Jen v minulém roce vyvezl SEAT z výrobního závodu Martorell téměř 400 000 vozů své značky a Audi. Tak velký objem vývozu má pozitivní vliv nejen na společnost SEAT, ale také na celou španělskou ekonomiku. Hodnota exportu společnosti SEAT se odhaduje na 3 % celkového vývozu Španělska.

Od ostrova Curaçao až po Nový Zéland: Značka SEAT je přítomna v 80 zemích, z nichž nejvzdálenější je Nový Zéland. Vzdálenost však není největší logistickou výzvou. Vozy SEAT jsou přepravovány i na trhy s velmi malým objemem prodeje, jakými jsou například ostrov Curaçao, Dominikánská republika nebo Francouzská Guyana. Odborníci na logistiku ve společnosti SEAT využívají v některých případech synergie v rámci koncernu Volkswagen, například při zajišťování nákladově efektivní přepravy, která se týká jen nemnoha vozů. Z hlediska objemu prodeje je největším mezinárodním trhem Německo, následované Velkou Británií, Francií, Itálií a Mexikem.

Po zemi, po moři i letecky: Mají-li být zákazníkům dodávány tak velké počty vozidel, musí se využívat všechny možné prostředky pozemní, námořní a někdy i letecké dopravy. V případě značky SEAT bylo 44 % exportovaných vozů přepravováno loděmi, 6 % nákladními vlaky a zbytek nákladními vozidly. Globální expanze společnosti výrazně zvýšila podíl námořní dopravy. Například v roce 2008 byl její podíl jen 7 %. Zajímavostí je letecká přeprava osmi vozidel pro prezentaci na autosalonu v Chile, na jednom z nových trhů značky SEAT.

Železnice jen pro SEAT: Klíčovou roli v přepravě vozidel z barcelonského přístavu hraje železniční trať Autometro, která spojuje výrobní závod Martorell s infrastrukturou přístavu. Tato trať slouží v každodenním provozu výhradně společnosti SEAT. Tím jsou zaručeny efektivní a rychlé dodávky vozidel na mezinárodní trhy.

Přeprava po širém moři: Nejčastější destinací pro lodě vyplouvající z Barcelony s modely SEAT je Velká Británie, resp. její tři přístavy Sheerness, Grimsby a Tyne. Na jedné lodi je přitom přepravováno až bezmála 3000 vozidel.

V případě exportu do Mexika se používají plavidla o délce až 200 metrů. Na jejich palubu se vejde až 7600 automobilů. Pro představu je hmotnost tohoto počtu vozidel srovnatelná s 1800 slony indickými.

Odkaz na video zde: https://youtu.be/-4JVkWxIm6w

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 80 % svých vozidel a působí ve více než 80 zemích na všech pěti kontinentech. V roce 2019 prodal SEAT 574 100 vozidel, což je nejvyšší počet v 69leté historii značky.

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii electric, první 100% elektromobil značky SEAT, vyrábí závod na Slovensku, Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu a Ateca vzniká v České republice.

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. SEAT již vybavuje své modely nejmodernější technikou z oblasti konektivity a v současnosti uskutečňuje proces kompletní digitalizace, zaměřený na podporu mobility budoucnosti.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz