CUV značky CUPRA

CUPRA Formentor: „Proměnili jsme přírodu v barvu“

01.10.2020
  • CUPRA Formentor nabízí paletu tří exkluzivních barev inspirovaných přírodou: matné odstíny Petrol modrá, Magnetic šedá a Graphene šedá 
  • Příprava palety laků pro první CUV značky CUPRA trvala tři roky, během nichž vzniklo více než 800 různých variant složení 
  • První vozy vyjedou na silnice na podzim 

 

Praha, 01/10/2020 - Dvacet osm gramů perleťově modré, 25,2 g černé, 9,2 g krystalicky stříbrné, 1,5 g bílé, 0,6 g fialové, k tomu trochu lesku a hliníku… Za tímto receptem stojí více než tři roky práce, bezpočet pokusů a na konci název modrého laku: Petrol modrá. Od okamžiku, kdy designéři značky CUPRA načrtli první skici modelu Formentor, se tým z oddělení barev a materiálů pustil do práce na barvách pro první model značky. Charakter vozu, jakým je CUPRA Formentor, definuje několik aspektů: sofistikovanost, inovace, fascinující vnější design… a tři exkluzivní barvy. Za každou z nich stojí příběh, který vysvětluje důvody jejího vzniku.

 

 

- Barvy s kódem DNA

Na barvách pracoval tým designérů z oddělení barev a materiálů pod vedením Francescy Sangalliové. Prvním krokem při vytváření palety barev pro model CUPRA Formentor byla důkladná analýza podstaty značky, její DNA. Jedná se o její první model, a musely se položit základy pro její charakter: moderní design, sportovní výkony a jedinečný styl… "Pro rozpoznání charakteru značky jsou barvy velmi důležité. Každá barva má svou vlastní povahu, vyjadřuje různý postoj. Barvy, které jsme vytvořili pro první model CUPRA, vyjadřují pravou identitu," říká Francesca Sangalliová, vedoucí oblasti konceptů a strategie v oddělení barev a materiálů.

- Inspirace přírodou

Nápady pro návrh nové barvy, která zřetelně vyjadřuje hodnoty, mohou pocházet z rozmanitých zdrojů inspirace. V tomto případě byla múzou příroda, povrchové struktury přírodnin, atmosféra v přírodě, rozmanité tvary. Tyto impulzy spustily tvůrčí proces, na jehož konci byla barva. "Hodně nás inspirovala příroda, i jednotlivosti, z nichž je složena. Napodobovali jsme barvy minerálů, kamenů, Země, dokonce i prostředí kolem nás," říká Sangalliová.

- Elegance matných odstínů

Každá barva vzniká jako směs pigmentů a dalších materiálů, například hliníku nebo slídy, jimiž se dosahuje požadovaného efektu. Mohou to být laky více nebo méně metalické, perleťové, ale také laky s matnou povrchovou úpravou, jako je tomu v případě exkluzivních odstínů Petrol modrá, Magnetic šedá a Graphene šedá pro model Formentor. Kdybychom do směsi přidali o jeden miligram více nebo méně bílé, případně změnili intenzitu lesku, jevila by se barva zcela odlišně. "Vytvořili jsme tolik odstínů stejné barvy, abychom se dopracovali k laku Magnetic šedá. Někdy je bylo obtížné odlišit, ale chtěli jsme vytvořit povrch, který by vypadal jako kámen. Nakonec se nám to podařilo přidáním velkých kovových částic. Ty laku dodávají drsný vzhled kamene. Proměnili jsme přírodu v barvu," dodává nakonec Francesca.

- Esence CUV

Kromě vytvoření nového "barevného kódu" pro značku CUPRA bylo zásadní dodat tomuto modelu speciální charakter. "Je důležité pracovat na efektu, který chcete barvě dát. CUPRA Formentor je vozem s mnoha klenutými povrchy a liniemi, jejichž účelem je vytvářet vizuální napětí. To znamená, že vnímáme odlišné barvy v závislosti na tom, jak na povrch dopadá světlo. Tyto barvy jsou živé," říká Jordi Font, vedoucí vývoje v oddělení barev a materiálů. Exteriér a interiér se vyznačují harmonickými kombinacemi včetně detailů v odstínu mědi. Kompletní barevná paleta nového modelu CUPRA Formentor zahrnuje dalších šest barev: Desire červená, Camouflage zelená, Midnight černá, Urban stříbrná, Magnetic šedá a Nevada bílá.

 

Tři barvy, tři inspirace pro Francescu

 

Matný lak Petrol modrá - Toto je charakteristická barva značky CUPRA. Reprezentuje sportovní a současně sofistikovanou DNA značky. Matná povrchová úprava dodává barvě intenzivní, technický charakter.

 

Matný lak Magnetic šedá - Chtěli jsme, aby byl její povrch jako kámen. Drsný vzhled kamene jí dodávají kovové částice. Toto je příroda ve své nejlepší podobě.

  

Graphene šedá - Zjednodušeně řečeno, tato barva vypadá jako vrstva atomů uhlíku. Chtěli jsme jí vtisknout uhlazený, ale současně odvážný charakter.

  

Video k dispozici zde: https://youtu.be/peocmzeR1UU

 

CUPRA je značka skupiny SEAT nabízející moderní design a sportovní výkony převážně elektrifikovaných modelů. Prodeje od uvedení nezávislé značky CUPRA v roce 2018 dynamicky rostou. V porovnání s předchozím rokem uzavřela značka CUPRA rok 2019 s nárůstem o 72 % na téměř 25 000 prodaných vozů. V roce 2020 bude zahájen prodej modelů CUPRA Leon a CUPRA Formentor, prvního vozu navrženého specificky pro tuto značku. CUPRA má na celém světě téměř 250 speciálně vybraných dealerství.

U příležitosti druhého výročí bylo slavnostně otevřeno nové sídlo značky CUPRA v Martorellu (Barcelona). Budova CUPRA Garage s plochou 2400 metrů čtverečních stojí vedle správní budovy společnosti SEAT. CUPRA má také oddělení CUPRA Racing Factory pro výrobu závodních vozů, které vyvinulo první závodní cestovní vůz se 100% elektrickým pohonem, CUPRA e-Racer.

Značka CUPRA se stala exkluzivním automobilovým partnerem fotbalového klubu F.C. Barcelona, který zajišťuje jeho mobilitu. Kromě toho také sestavila elitní tým ambasadorů, jehož členy jsou mimo jiné německý fotbalový brankář Marc ter Stegen nebo švédský závodní jezdec Mattias Ekström.

Kontakt pro média:

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz

 

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje

PR komunikace

CUPRA / SEAT

Tel.: +420 739 546 542

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

 

www.cupraofficial.com

http://seat-mediacenter.com