Mezinárodní dynamická prezentace

CUPRA Formentor přijíždí jako první vozidlo navržené a vyvinuté exkluzivně značkou CUPRA

26.10.2020
  • CUPRA Formentor kombinuje výhody sportovního vozu s kvalitami SUV
  • Od uvedení na trh nabízený model CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 310 k DSG 4Drive poskytuje vysoké výkony
  • K dispozici bude široká nabídka až sedmi různých pohonů včetně dvou vysokovýkonných hybridních verzí s možností vnějšího nabíjení
  • CUPRA Formentor umožňuje kompletní síťové propojení a disponuje nejvyspělejšími asistenčními systémy

 

Praha, 26/10/2020 - CUPRA Formentor je prvním vozidlem, navrženým a vyvinutým výhradně značkou CUPRA. Tento model osloví nové zákazníky, kteří hledají exkluzivitu, inovace, intuitivní ovládání a zážitky z dynamické jízdy.

 

 

"CUPRA Formentor vyjadřuje esenci značky a sehraje klíčovou roli na její cestě k významnému postavení na trhu. Očekáváme, že CUPRA díky tomuto modelu rozšíří svou přítomnost na mezinárodních trzích a zdvojnásobí objem prodeje," řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva společnosti SEAT a značky CUPRA. "CUPRA Formentor bude společně s modelem CUPRA Leon nabízet také dva externě nabíjitelné hybridní pohony, které potvrdí, že elektrifikace a sportovní výkony patří k sobě."

CUPRA Formentor kombinuje terénní atributy SUV se sportovním duchem hatchbacku, a přidává k tomu dynamickou eleganci kupé. CUPRA Formentor překypuje charakterem. Výrazné tvary tohoto modelu umocňují jeho rozmanité vlastnosti a vyvolávají emoce. Nižší výška ve spojení s vizuálně zvýrazněnou zádí, dlouhou kapotou a dynamickými proporcemi zesiluje sportovní charakter.

Široký výběr sedmi pohonů, včetně dvou vysokovýkonných hybridních verzí s možností vnějšího nabíjení, komplexní konektivita a nejvyspělejší bezpečnostní a komfortní systémy posouvají sportovní crossover ve stylu kupé do nové dimenze. CUPRA Formentor je prvním 100% modelem CUPRA, který se vyrábí v Martorellu. Model CUPRA Formentor bude ve své vrcholné verzi (310 k) uveden na trh v říjnu. Ostatní varianty budou následovat v roce 2021.

První model homologovaný pod značkou CUPRA doplní nabídku modelů CUPRA Ateca a CUPRA Leon, jejichž nové verze vstoupí na trh také v posledním čtvrtletí roku 2020. Značka tak začíná svou produktovou ofenzivu poté, co od svého založení v roce 2018 do konce září 2020 prodala 55 000 vozů, čímž překonala všechna původní očekávání.

 

Obsah

 

Úvod…………………………………………………………………………………………………………..……………………………4

Pohon………………………………………………………………………………………………………………………………………6

Podvozek………………………………………………………………………………………………………………………………..8

Vnější design………………………………………………………………..………………………………………………………..10

Vnitřní design…………………………………………………..…………………………………………………………………….12

Konektivita……………………………………………………………………………………………………………………………..14

Bezpečnost…………………………………………………………………………………………………………………………….16

Technické údaje……..…………………………………………………………………………………………………………….18

 

Úvod
Model CUPRA Formentor je pojmenován po nejkrásnějším a nejdivočejším mysu na španělském ostrově Mallorca, jenž je součástí Baleárských ostrovů. Vysokovýkonný crossover Formentor ztělesňuje veškeré atributy této lokality svým pozoruhodným vnějším designem.

CUPRA Formentor se bude dodávat se sedmi pohony včetně dvou vysokovýkonných hybridních verzí s možností vnějšího nabíjení.

Na vrcholu této modelové řady stojí zážehová jednotka o výkonu 310 k, s níž bude Formentor uveden na trh. Jedná se o dokonalé vyjádření DNA značky CUPRA. Emocionální zvuk tohoto motoru dokonale umocní atraktivitu modelu Formentor.

CUPRA Formentor hledí také do budoucnosti a urychluje přechod k elektrifikaci dvěma vysokovýkonnými hybridními verzemi s možností vnějšího nabíjení. Kombinace spalovacího motoru a elektromotoru nabídne výkon 245 k nebo 204 k. Hybridní varianty díky tomu poskytnou výkony, které zákazníci značky CUPRA očekávají, avšak v souladu se zaměřením na maximální ochranu životního prostředí.

Bez ohledu na variantu pohonu, pro kterou se zákazníci rozhodnou, díky vyspělému, nastavitelnému podvozku, progresivnímu řízení a převodovce DSG si budou užívat vrozenou dynamiku doprovázenou nefalšovanými emocemi a sportovními výkony.

Vyspělé technologie jsou zakryty vnějším designem, který kombinuje výhody hatchbacku s kvalitami SUV. V modelu Formentor se snoubí terénní atributy kompaktního SUV se sportovním duchem hatchbacku a elegancí kupé.

Nižší výška modelu CUPRA Formentor ve spojení s vizuálně zvýrazněnou zádí, dlouhou kapotou a dynamickými proporcemi zesiluje jeho sportovní charakter.

Interiér modelu CUPRA Formentor zaujme svým moderním a sportovním pojetím s jedinečnou atmosférou značky CUPRA.

Po otevření dveří se promítá na zem logo CUPRA. CUPRA Formentor navíc přivítá řidiče sportovním volantem CUPRA a sportovními, anatomicky tvarovanými sedadly čalouněnými kůží.  Cestující obklopuje útulný, luxusní interiér.

Digitalizace interiéru nabízí řidiči a cestujícím řadu zajímavých možností. Model CUPRA Formentor je vybaven informačním a zábavním systémem s 12" displejem. Jedná se o největší displej informačního a zábavního systému v modelech značky CUPRA. Konektivita zajistí cestujícím spojení s okolním světem, aby mohli pokračovat ve svých digitálních životech i uvnitř vozidla. Tím dochází k propojení každodenního života s časem stráveným za volantem.

Ve stále hustějším silničním provozu hraje bezpečnost ještě důležitější roli. CUPRA Formentor je díky vyspělým asistenčním a bezpečnostním systémům jedním z nejbezpečnějších modelů v segmentu CUV.

 

Pohon
CUPRA Formentor bude k dispozici s širokým výběrem pohonů včetně dvou vysokovýkonných verzí s možností vnějšího nabíjení.

Vrcholem modelové řady bude zážehová jednotka o výkonu 310 k, s níž bude Formentor uveden na trh. Jedná se o dokonalé vyjádření DNA značky CUPRA. Emocionální zvuk tohoto motoru dokonale umocní atraktivitu modelu Formentor.

Kromě této verze bude CUPRA Formentor k dispozici také s dalšími variantami pohonu, jimiž v nadcházejících měsících začne získávat nové skupiny zákazníků. Celkem budou na výběr tři různé druhy pohonu: zážehové motory TSI, vznětové jednotky TDI a externě nabíjitelné hybridní pohony. Celkem sedm různých variant pokryje rozsah výkonů
od 150 k do 310 k. Všem společné jsou dynamické výkony bez kompromisů.

Modelová řada CUPRA Formentor bude rozdělena na dvě části. Verze s výkonem nižším než 245 k ponesou označení CUPRA Formentor, zatímco varianty s výkonem 245 k a vyšším mají označení CUPRA Formentor VZ.

VZ pochází ze španělského slova veloz s významem rychlý. Pro nejvýkonnější verze modelu CUPRA Formentor to je přiléhavé označení.

Mezi méně výkonné varianty modelové řady patří CUPRA Formentor 2.0 TDI 150 k
(110 kW) na naftu a CUPRA Formentor 1.5 TSI 150 k (110 kW) na benzin. V obou případech mají zákazníci na výběr mezi mechanickou převodovkou a automatickou převodovkou DSG. O stupeň výš stojí CUPRA Formentor 2.0 TSI 190 k (140 kW) DSG 4Drive a hybridní CUPRA Formentor e-HYBRID 1.4 TSI 204 k (150 kW), rovněž s převodovkou DSG.

Uvedené verze tvoří vstupní bránu do modelové řady CUPRA Formentor. Jejich charakter je v dokonalém souladu se značkou CUPRA.

Ještě výkonnější verze nesou přídomek VZ. Nejdostupnější z nich je CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 245 k (180 kW) DSG s pohonem předních kol. Stejný výkon nabízí i externě nabíjitelný hybridní pohon modelu CUPRA Formentor VZ e-HYBRID 1.4 TSI 245 k
(180 kW) DSG s pohonem předních kol. Modelovou řadu završuje CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 310 k (228 kW) DSG 4Drive.

 

CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 310 k DSG 4Drive

Dokonalým vyjádřením sportovního charakteru značky CUPRA je přeplňovaný zážehový motor 2.0 TSI ve spojení s pohonem všech kol 4Drive a 7stupňovou převodovkou DSG. Nejvyšší výkon 310 k (228 kW) a maximální točivý moment 400 N.m zvýší tep řidiče při každém sešlápnutí pedálu plynu.

Systém pohonu všech kol 4Drive nepřetržitě sleduje bezpočet parametrů - úhel otočení volantu, rychlost otáčení kol a míru otáčení vozidla kolem svislé osy. Díky tomu dokáže na každé kolo přenášet požadovanou hnací sílu ve správný okamžik. Pro řidiče to znamená maximální pocit jistoty v jakékoli jízdní situaci.

Nabízené výkony jsou díky tomu snadno využitelné. CUPRA Formentor zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je 250 km/h*.

Technologie "shift-by-wire" eliminuje nutnost mechanického propojení páky voliče s převodovkou. Povely k řazení jsou přenášeny elektronickými signály.

Hospodárnost tohoto pohonu dokládají emise oxidu uhličitého ve výši 186-203 g/km a spotřeba paliva 8,2-9,0 litru/100 km na základě oficiálního zkušebního cyklu WLTP.

* elektronicky omezená

"Vývojový tým zahájil vývoj modelu CUPRA Formentor s bílým listem papíru, takže mohl do jeho konstrukce integrovat technologie pohonu, které poskytují optimální úroveň výkonů ve spojení s neuvěřitelnou hospodárností," řekl Dr. Werner Tietz, člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za výzkum a vývoj. "Kombinace spalovacího motoru a elektromotoru je zdrojem neuvěřitelných výkonů s intenzivním zrychlením. Hybridní pohon je pro model CUPRA Formentor perfektní volbou."

 

CUPRA Formentor e-HYBRID

CUPRA Formentor je dalším krokem v elektrifikační ofenzivě značky. Již krátce po uvedení modelu na trh budou k dispozici dvě vysokovýkonné hybridní verze s možností vnějšího nabíjení.

CUPRA Formentor VZ e-HYBRID 1.4 TSI 245 k (180 kW) DSG poskytuje nejvyšší celkový výkon 245 k (180 kW) a maximální točivý moment 400 N.m. Zážehový motor TSI 1,4 litru o výkonu 150 k (110 kW) je kombinován s elektromotorem vyladěným na nejvyšší výkon 115 k (85 kW). Energii dodává sada lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. CUPRA Formentor tak podává skvělé výkony nejen z hlediska sportovní dynamiky, ale také v oblasti ochrany životního prostředí.

Pro model CUPRA Formentor bude k dispozici ještě jedna hybridní verze s možností vnějšího nabíjení. Její výkonové parametry jsou 204 k (150 kW) a 350 N.m.

 

Podvozek
Skvělé sladění pohonu a podvozku umožňuje modelu CUPRA Formentor opravdu dynamickou jízdu. Nastavení podvozku a řízení zaručuje maximální preciznost, ať je pod kapotou jakýkoli z nabízených pohonů.

Základem konstrukce je platforma MQB Evo, která umožňuje snadnou integraci rozmanitých technologií. Výsledkem jsou zážitky z jízdy bez kompromisů.

Přední kola jsou zavěšena na vzpěrách McPherson, vzadu je víceprvkové zavěšení (u verzí s výkonem více než 150 k). Odpružení zajišťuje vynikající komfort při každodenním cestování a okamžité reakce při dynamickém stylu jízdy. Precizně vyladěné tuhosti pružin a tlumičů si snadno poradí i se změnami zatížení. K harmonickým jízdním vlastnostem přispívá i výhodné rozložení hmotnosti mezi nápravy. Pohotovostní hmotnost verze
2.0 TSI 310 k DSG 4Drive je 1644 kg.

Model CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 310 k je sériově vybaven systémem dynamické regulace podvozku DCC (Dynamic Chassis Control). Adaptivní tlumiče nepřetržitě vytvářejí na každém kole optimální tlumicí sílu v závislosti na provozních podmínkách a jízdním režimu zvoleném řidičem (Comfort, Sport, Individual, CUPRA nebo Offroad).

Výběr jízdních režimů je snadný. Na novém volantu CUPRA je navíc tlačítko jízdního režimu CUPRA, který změní charakter vozidla přechodem z nastavení pro každodenní cestování na sportovní charakteristiku. CUPRA Formentor díky tomu nabízí ještě širší spektrum zážitků.

CUPRA Formentor kromě toho umožňuje řidiči měnit nastavení systému DCC pomocí posuvníku (k dispozici v individuálním režimu). Řidič tak má ještě efektivnější kontrolu nad dynamickou charakteristikou crossoveru (až 15 kroků). Přitom se mění nejen tlumicí síla tlumičů, ale také nastavení řídicích jednotek podvozku.

Progresivní řízení maximalizuje agilitu a poskytuje řidiči pocit naprosté jistoty, a to i v nejnáročnějších podmínkách. Ke stejnému účelu slouží také 18" brzdy Brembo. Jejich mimořádný výkon a intuitivní ovládání řidič ocení před každým vjezdem do zatáčky.

Model CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 310 k DSG je vybaven systémem pohonu všech kol 4Drive, který je zárukou dokonalých zážitků z jízdy.

Systém 4Drive s elektrohydraulicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou analyzuje stav vozovky v reálném čase a na základě toho mění rozdělování hnací síly, aby byla zajištěna maximální trakce. Elektronická uzávěrka diferenciálu EDS přibrzdí prokluzující kolo, a zajistí tak přenos točivého momentu na protilehlé kolo s lepší adhezí.

Systém je integrován do rozvodovky zadní nápravy. Mezinápravová spojka je uložena na konci spojovacího hřídele před zadní rozvodovkou. Tím je optimalizováno rozložení hmotnosti mezi nápravy. Nižší moment setrvačnosti zkracuje reakční dobu. Nový model CUPRA Formentor tak dokáže reagovat na měnící se jízdní situace s ještě větší jistotou. Dokonce i výkon 310 k, poskytovaný jednotkou TSI 2,0 litru, je přenášen na vozovku naprosto suverénně.

Model CUPRA Formentor je vybaven elektrickým brzdovým posilovačem, který reaguje rychleji než konvenční systém. Kromě toho umožňuje funkci rekuperace kinetické energie u externě nabíjitelné hybridní verze modelu CUPRA Formentor. Duplicita systémů (ESC a elektrický brzdový posilovač) navíc zvyšuje aktivní bezpečnost. Elektrický brzdový posilovač byl specificky adaptován pro vysokovýkonné modely CUPRA.

 

Vnější design
Sériově vyráběný model CUPRA Formentor přebírá tvarové řešení koncepčního vozu představeného na Ženevském autosalonu 2019. CUPRA Formentor má i nadále silný charakter. Jeho výrazné tvary vyjadřují rozmanité atributy vozu, vyzařují sofistikovanost a vyvolávají silné emoce.
Dynamické proporce modelu CUPRA Formentor umocňuje vizuální důraz na záď vozidla ve spojení s dlouhou kapotou motoru.

Tým designérů se pro tyto proporce rozhodl záměrně, protože modelu CUPRA Formentor dodávají ještě sportovnější a stylovější vzhled. A boční profil tohoto vysokovýkonného crossoveru s elegancí kupé vyzařuje sílu ukrytou pod kapotou i celkovou dynamiku vozidla.

CUPRA Formentor připomíná svou robustností terénní vozidla, ale specifické stylistické prvky siluetu karoserie celkově odlehčují a dodávají jí štíhlost, která dokonale odráží výkony, jichž je tento vůz schopen. Atraktivní dojem umocňují kompaktní rozměry a sportovní estetické pojetí crossoveru, který kombinuje vlastnosti hatchbacku a kupé s terénními atributy tradičních SUV.

Příď modelu CUPRA Formentor je výrazná, s odhodlaným pohledem. Současně ale také elegantní a ušlechtilá. Velkou masku chladiče zdobí proslulé logo CUPRA v odstínu mědi. Přední světlomety LED se vyznačují nezaměnitelným designem. Odděleně pod nimi jsou uloženy mlhové světlomety.

Pod světlomety jsou dva otvory pro přívod vzduchu, které zvýrazňují tvář vozidla, ale také vedou vzduch karoserií vozidla. Optimalizují tak nejen proudění vzduchu, ale také provozní vlastnosti. Vzduch kromě toho chladí brzdy při dynamičtější jízdě.

Výrazné prolisy na kapotě přivádějí pozornost k logu CUPRA na masce chladiče, ale také nasměrují pohled dozadu, k střešním sloupkům A a dál.

Elegantní a současně výrazný design pokračuje na zádi. Zadní dynamické ukazatele směru a zadní sdružené svítilny "coast-to-coast" pozdraví řidiče při příchodu k vozu. Kromě toho vizuálně umocňují šířku vozu a dodávají mu nyní již charakteristický vzhled, ale přispívají také k tomu, že toto vozidlo opravdu vyniká. Na zadních svítilnách je navíc název vozu "Formentor". I díky čtyřem koncovkám výfuku (CUPRA Formentor
VZ 2.0 TSI 310 k) vzadu jedoucí řidiči rychle pochopí, že se v případě modelu CUPRA Formentor jedná o vysokovýkonné vozidlo.

Odvážný design je umocněn specifickým nárazníkem, zadním spoilerem, zadním difuzorem a exkluzivními 19" koly z lehké slitiny. Mezi jejich paprsky jsou viditelné třmeny 18" brzd Brembo v barvě mědi.

Zákazníci mají pro model CUPRA Formentor na výběr širokou paletu barev, které zvýrazňují celkový design vozu. Nabídka zahrnuje exkluzivní matné laky (modrý Petrola šedý Magnetic), které umocňují elegantní vzhled a charakter vozidla. Paletu barev doplňují čtyři lesklé metalické a nemetalické laky (stříbrná Urban, černá Midnight, šedá Magnetic a bílá Candy) a tři speciální laky (šedá Graphene, zelená Camouflage a červená Desire).

Rozměry vozu vycházejí vstříc požadavkům současných náročných zákazníků. CUPRA Formentor má vnější délku 4450 mm a vnější šířku 1839 mm. Vnější výška 1511 mm poskytuje všem cestujícím velkorysý prostor pro hlavu, zatímco rozvor náprav 2680 mm umožnil vytvořit dostatek prostoru pro cestující na sedadlech vzadu. Pro zavazadla je k dispozici prostor o objemu 450 litrů (420 litrů u verzí s pohonem všech kol 4Drive, resp. 345 litrů u externě nabíjitelných hybridních verzí). CUPRA Formentor tak potvrzuje, že je také praktickým vozem.

 

Vnitřní design
Na expresivní vnější design modelu CUPRA Formentor dokonale navazuje velmi kvalitní interiér v moderním sportovním stylu, který je pro značku CUPRA a její hodnoty typický.

Jakmile řidič odemkne vozidlo, CUPRA Formentor pozdraví řidiče a jeho spolucestující promítáním loga CUPRA na vozovku. Při nastupování září na prahových lištách osvětlené nápisy CUPRA. Po nastoupení naleznou cestující v interiéru modelu CUPRA Formentor luxusní materiály, detaily v odstínu mědi a ozdobné prvky z tmavého kartáčovaného hliníku, jejichž moderním designem a zpracováním je celkový pocit útulnosti ještě více umocněn.

Sofistikovaný, sportovní design interiéru okamžitě prozrazuje charakter tohoto vozu. Sportovní, anatomicky tvarovaná sedadla, nabízená s čalouněním kůží v odstínu modrá Petrol nebo černá, vyvolávají svou nízkou polohou pocit maximální prostornosti a současně umožňují řidiči sedět v ergonomičtější poloze. Řidič tak okamžitě získá představu o dynamických výkonech už před samotnou jízdou.

Jakmile řidič uchopí nový volant CUPRA, další indikátor sportovního ducha modelu CUPRA Formentor, který nese tlačítka pro spuštění motoru a aktivaci režimu CUPRA, okamžitě pochopí, že bude řídit výjimečný automobil. A tento dojem ještě umocní tlačítko "ESP off" na středové konzole.

Volant CUPRA, odkaz na závodní rodokmen, skvěle padne do rukou a řidiči poskytne těsné spojení s vozidlem. Větší páčky na volantu usnadňují manuální řazení, které probíhá mnohem přirozeněji. Technickou atmosféru umocňují multifunkční tlačítka.

Tlačítko CUPRA zpřístupňuje různé jízdní režimy. Po krátkém stisknutí lze procházet režimy Comfort, Sport, CUPRA a Individual, zatímco dlouhé stisknutí je přímou zkratkou k režimu CUPRA.

Vysokovýkonný crossover ve stylu kupé kombinuje tradiční a digitální prvky. Hmatové vjemy a citlivá zpětná vazba ve volantu je doplněna moderností individuálně nastavitelného digitálního panelu přístrojů Digital Cockpit. K dispozici je také sportovní režim zobrazování, vyvinutý speciálně pro modely CUPRA. Řidič tak má ještě lepší přehled o rychlosti jízdy a otáčkách motoru.

Kůží obšitá přístrojová deska s prošíváním v odstínu mědi vyvolává v interiéru zdánlivý dojem, že se vznáší v prostoru, což ještě zesiluje horizontální dekorační osvětlení LED na přístrojové desce a ve výplních dveří. Dekorační osvětlení plní nejen estetickou, ale také bezpečnostní funkci, protože je propojeno s asistenčními systémy vozidla. Například přerušované oranžové světlo slouží jako upozornění asistenta pro couvání z parkovacího místa a při otevřených dveřích se rozsvítí červeně.

Dominantou interiéru je 12" dotykový displej informačního a zábavního systému, který poskytuje cestujícím téměř nekonečné množství funkcí včetně oblasti konektivity a zároveň snižuje počet ovládacích tlačítek. Jednoduchosti a elegance interiéru bylo dosaženo z části také využitím technologie "shift-by-wire" u převodovky DSG. Interiér je díky tomu přehlednější a prostornější.

Zákazníci si mohou nakonfigurovat model CUPRA Formentor mimo jiné i s audiosystémem BeatsAudio, který zahrnuje 10 prémiových reproduktorů, zesilovač o výkonu 340 W a subwoofer o objemu 10 litrů v zavazadlovém prostoru.

Konektivita
Značka CUPRA proslula nabídkou nejvyšších výkonů. A stejně tak se snaží poskytovat také nejvyšší úroveň konektivity a digitalizace.

CUPRA Formentor integruje nejvyspělejší řešení z oblasti informací, zábavy a konektivity. Zákazníci si tak uchovají spojení s okolním světem a mohou si přenášet své digitální životy do svého vozidla. Jedná se o integrovanější přístup ke každodennímu životu a času trávenému za volantem, ovšem nikdy na úkor potěšení z jízdy.

Digitalizaci interiéru ztělesňuje digitální panel přístrojů na 10,25" displeji s vysokým rozlišením. Systém se vyznačuje rozšířenou funkčností. Řidič mohou mít na očích cokoli, od klasických informací na analogových ukazatelích, například rychloměru nebo otáčkoměru, až po barevné mapy a navigační pokyny.

Displej TFT s rozlišením 1280 x 480 pixelů je zcela individualizovatelný, aby si mohl řidič nastavit zobrazování informací, které potřebuje. Značka CUPRA vyvinula speciální sportovní režim zobrazování. Řidič v tomto případě dostává přehledné informace o otáčkách, točivém momentu, výkonu, plnicím tlaku a zrychlení. Zobrazení je přitom výrazně emocionální.

Digitální panel přístrojů (Digital Cockpit) je však jen jednou kapitolou celého příběhu. Panel přístrojů doplňuje 12" displej informačního a zábavního systému na platformě MIB3. Kapacitní displej s rozlišením 1560 x 700 pixelů nabízí navigační funkci s mapami 3D a informacemi z internetu, menší počet pevných tlačítek a nové způsoby uživatelské interakce pomocí hlasových povelů a gest.

Systém zahrnuje systém Full Link, který je kompatibilní s uživatelskými rozhraními Apple CarPlay a Android Auto. Uživatelé si mohou tímto způsobem přenášet do vozidla své kontakty, přehrávat hudbu během jízdy nebo používat mapové podklady, a to vše intuitivně a bezpečně ovládat, aniž by docházelo k rozptylování pozornosti řidiče.

Interakce optimalizuje dotykové ovládání technologií kapacitních senzorů. Používání systému je díky tomu rychlé a precizní. Ovládání usnadňují dotykové posuvníky pro nastavení klimatizace Climatronic a hlasitosti audiosystému.

Hlasové ovládání je bezesporu jedním z nejpřirozenějších způsobů interakce s technickými zařízeními, a navíc se jím minimalizuje riziko ztráty koncentrace na řízení, protože řidič nemusí odvracet zrak od dění na silnici. Tento způsob ovládání je mimořádně atraktivní pro uživatele, kteří jsou již zvyklí na domácí asistenty ze světa spotřební elektroniky.

Systém lze používat pro ještě bezpečnější a snadnější ovládání automatické klimatizace Climatronic nebo k vyhledávání informací pro navigaci či hudby. Stačí vyslovit aktivační slova "Hola, Hola" a systém je připraven k interakci. Cestující mohou používat hovorový jazyk a obvyklé povely. Kromě toho se mohou opravovat nebo odkazovat na předchozí povely.

Mimo to je stále důležitější propojení s okolním světem. CUPRA CONNECT přináší internetové služby přímo do vozidla díky integrované kartě SIM. Služba umožňuje zákazníkům stahovat aplikace, poslouchat internetové rozhlasové stanice, rozšiřovat funkčnost vozidla a udržovat aktuálnost systémů.

A pokud jsou uživatelé mimo své vozidlo, mají prostřednictvím aplikace CUPRA CONNECT přístup k informacím o vozidle, včetně provozních dat, informací o parkování, stavu vozidla, nebo si mohou nastavit upozorňování na překročení rychlosti jízdy. A pro externě nabíjitelné hybridní verze jsou k dispozici další funkce. Řidiči u nich mohou na dálku ovládat nabíjecí proces nebo si nastavit klimatizaci Climatronic, případně čas odjezdu.

Integrovaná karta SIM nejenže umožňuje cestujícím udržovat kontakt se svými digitálními životy, ale také zvyšuje bezpečnost uživatelů, kteří mohou využít službu eCall. Dojde-li k nehodě, vozidlo může navázat přímé spojení se záchrannými službami, a to buď manuálně, nebo automaticky. Pokud by došlo k nejhoršímu, usnadní vozidlo zásah záchranářů předáním důležitých dat včetně polohy vozu, typu motoru a počtu cestujících.

Model CUPRA Formentor je vybaven indukčním nabíjením přenosných zařízení (Connectivity Box) kompatibilních se standardem Qi, čtyřmi vstupy USB-C (dvěma vpředu a dvěma vzadu) a systémem Bluetooth. Díky tomu je konektivita zajištěna za všech okolností.

 

Bezpečnost a komfort
Každodenní život s modelem CUPRA Formentor je snadnější a bezpečnější díky řadě bezpečnostních a komfortních technologií. CUPRA Formentor tak patří mezi nejbezpečnější vozidla ve svém segmentu.

Palubní systémy používají data dodávaná řadou senzorů vozidla, ale také informace získávané z vnějších zdrojů. Mezi asistenčními systémy vyniká především předvídavý adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), asistent Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), asistent pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist) a asistent pro stav nouze (Emergency Assist).

Předvídavý adaptivní tempomat (ACC) dokáže určovat polohu vozidla na základě údajů o trase a dat GPS, přebíraných od navigačního systému. Vůz v závislosti na dalším průběhu trasy upravuje rychlost jízdy, například před zatáčkami, kruhovými objezdy, křižovatkami, úseky s omezenou rychlostí jízdy a zastavěnými oblastmi. Rychlost jízdy upravuje dokonce i v případě změny rychlostního limitu díky informacím od přední kamery a asistenta pro rozpoznávání dopravních značek.

Travel Assist používá informace systémů ACC a Lane Assist k aktivnímu udržování vozidla uprostřed jízdního pruhu a přizpůsobuje rychlost jízdy aktuálnímu stavu dopravy. Funkci asistované jízdy lze využívat do rychlosti až 210 km/h.

Asistenční systém Side Assist a Exit Assist detekují vozidla, která řidič nevidí, protože se nacházejí v jeho slepém úhlu. K dispozici je také funkce, která po zaparkování upozorňuje cestující při vystupování akustickým signálem, že se k nim přibližuje jiné vozidlo nebo cyklista.

Jednou z největších novinek je Emergency Assist. Asistent pro stav nouze sleduje, zda se řidič věnuje řízení. Jakmile zaznamená, že se řízení nevěnuje, aktivuje vizuální a zvuková upozornění. Pokud řidič nereaguje, systém krátce přibrzdí. Jestliže ani to nepomůže, vozidlo automaticky zastaví a zapne výstražná světla. Stojící CUPRA Formentor přivolá systémem eCall záchranné služby.

Kombinace vyspělých technologií zajišťuje neuvěřitelnou úroveň bezpečnosti a komfortu. Řidič přitom nemá dojem, že by tím přišel o kontrolu nad vozem. To je obzvlášť důležité u značky CUPRA, pro kterou jsou potřeby řidiče jasnou prioritou.

Výsledkem je vozidlo, které splňuje požadavky na dynamiku značky CUPRA a současně nabízí úroveň bezpečnosti, jež je zákazníky ve stále větší míře požadována.

 

CUPRA Formentor vyniká také v oblastech komfortu a praktičnosti. K tomu přispívá řada prvků výbavy včetně parkovacího asistenta, bezklíčkového přístupového systému, elektrického otvírání zadního výklopného víka pohybem nohy pod zadním nárazníkem, třízónové automatické klimatizace Climatronic, nezávislého topení, vyhřívání sedadel a volantu, elektricky nastavitelného sedadla řidiče s pamětí pro uložení polohy a elektrické zásuvky 230 V v zavazadlovém prostoru.

 

Technické údaje

CUPRA Formentor 310 k

Spalovací motor

2.0 TSI 310 k DSG 4Drive

Počet válců/ventilů

4 válce/16 ventilů

Zdvihový objem

1984 cm3

Vrtání x zdvih

82,5 x 92,8 mm

Kompresní poměr

9,3:1

Max. točivý moment

400 N.m

Zrychlení z 0 na 100 km/h

4,9 s

Nejvyšší rychlost

250 km/h*

Emise CO2 (WLTP)

186-203 g/km

Spotřeba paliva (WLTP)

8,2-9,0 litru/100 km

 

* elektronicky omezená

 

 

CUPRA je značka skupiny SEAT nabízející moderní design a sportovní výkony převážně elektrifikovaných modelů. Prodeje od uvedení nezávislé značky CUPRA v roce 2018 dynamicky rostou. V porovnání s předchozím rokem uzavřela značka CUPRA rok 2019 s nárůstem o 72 % na téměř 25 000 prodaných vozů. V roce 2020 bude zahájen prodej modelů CUPRA Leon a CUPRA Formentor, prvního vozu navrženého specificky pro tuto značku. CUPRA má na celém světě téměř 250 speciálně vybraných dealerství.

U příležitosti druhého výročí bylo slavnostně otevřeno nové sídlo značky CUPRA v Martorellu (Barcelona). Budova CUPRA Garage s plochou 2400 metrů čtverečních stojí vedle správní budovy společnosti SEAT. CUPRA má také oddělení CUPRA Racing Factory pro výrobu závodních vozů, které vyvinulo první závodní cestovní vůz se 100% elektrickým pohonem, CUPRA e-Racer.

Značka CUPRA se stala exkluzivním automobilovým partnerem fotbalového klubu F.C. Barcelona, který zajišťuje jeho mobilitu. Kromě toho také sestavila elitní tým ambasadorů, jehož členy jsou mimo jiné německý fotbalový brankář Marc ter Stegen nebo švédský závodní jezdec Mattias Ekström.

Kontakt pro média:

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz

 

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje

PR komunikace

CUPRA / SEAT

Tel.: +420 739 546 542

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

 

www.cupraofficial.com

http://seat-mediacenter.com