SEAT

Dětská postýlka na kolech

25.03.2021

 

  • Především u prvorodičů vyvolává první jízda novorozence autem obavy
  • Plánování dopředu zabrání nervozitě a chybám
  • Dětské sedačky musejí mít certifikaci a jejich místo ve vozidle je na zadních sedadlech
  • Správné použití dětských zádržných systémů snižuje riziko ztráty života o 75 % a zranění o 90 %

 

Praha, 25/03/2021. Rodiny, žijící v očekávání brzkého příchodu nového člena na svět, si sestavují rozsáhlý seznam věcí, které je nutné včas pořídit nebo připravit: dětský kočárek, dětskou postýlku, tašku s věcmi pro pobyt v porodnici… Svědomití rodiče mají obvykle všechno přichystáno již týdny před dnem D vyznačeným v kalendáři. Jak je to však s cestou domů z porodnice? Natalia Toscanová má předpokládaný termín porodu přibližně za čtyři týdny. "Myslela jsem si, že jsem pamatovala na všechno. Ale vůbec mě nenapadlo připravit se na cestu domů, aby vše probíhalo bezpečně," říká. Přečtěte si následujících sedm bodů, které jsou pro bezpečnou přepravu novorozence klíčové:

 

 

1. Plánujte dopředu: Především pro prvorodiče je plánování dopředu zásadní, aby se zabránilo chybám. Pečlivě si přečtěte návod k použití dětské sedačky a naučte se ji ve vozidle správně připevnit. Postup je většinou jednoduchý, ale podle Javiera Luzóna, který nese odpovědnost za vývoj bezpečnosti vozidel společnosti SEAT, "budete-li to odkládat až na poslední den, může se stát, že bez informací se v nervově vypjaté situace stane i z jednoduchých úkonů velká výzva pro opravdové inženýry". A správné použití zádržného systému pro novorozence je životně důležité. Podle ministerstva dopravy se tím snižuje riziko úmrtí při nehodě o 75 % a poranění o 90 %.

2. Vhodná dětská sedačka: Dětská sedačka, kterou budete používat, musí mít doklad o homologaci. Dětské sedačky jsou rozděleny do kategorií podle hmotnosti a výšky dítěte. Jeho věk není v tomto ohledu rozhodující. V případě novorozenců byste měli používat dětské sedačky skupiny 0 nebo 0+. Sedačky skupiny 0 lze používat pro kojence s hmotností až 10 kg, zatímco skupina 0+ je vhodná pro malé děti o hmotnosti až 13 kg. Používání přenosných košíků nebo lůžek pro malé děti se nedoporučuje a ve většině evropských zemí je dokonce zakázáno.

3. Vždy na zadních sedadlech: Zadní sedadla vozu jsou nejbezpečnějším místem, a proto by novorozenci měli cestovat právě zde. Javier upozorňuje, že "nikdy není dobrým nápadem umístit novorozence na přední sedadlo spolujezdce, abychom nad ním měli snadný dohled". Sedadlo spolujezdce vpředu lze používat jen výjimečně, například při obsazených zadních sedadlech dalšími dětmi. V tomto případě dbejte na to, abyste deaktivovali airbag.

4. Umístění proti směru jízdy: Zádržné systémy této kategorie jsou koncipovány pro umístění proti směru jízdy, protože "krční svaly novorozence nejsou ještě zcela vyvinuty", jak vysvětluje Javier.

5. Zajištění sedačky je zásadní: Studie zveřejněná lékařskou univerzitou v Oregonu (Oregon Health & Science University) uvádí, že 95 % rodičů při montáži dětské sedačky nějakým způsobem chybuje a většina těchto chyb je závažného charakteru. Největší chyby se týkají zajištění dětské sedačky a použití bezpečnostních pásů. Proto je důležité si velmi pečlivě přečíst návod k obsluze. Jednoduchou, praktickou metodou je systém ISOFIX. Pokud jej nemáte, "dbejte na to, aby byl tříbodový bezpečnostní pás umístěn podle pokynů výrobce, spodní příčná část vpředu a diagonální horní část vzadu", říká Javier. A nezapomeňte, že madlo pro přenášení dětské sedačky je také bezpečnostním prvkem a musí být před jízdou přemístěno do správné polohy. 

6. Bezpečnostní pásy musejí být napnuté: Dítě by nemělo mít na sobě žádné zbytečné vrstvy oblečení, aby bezpečnostní pásy dobře přiléhaly k jeho tělu. Bezpečnostní pásy dostatečně přitáhněte a jejich správné napnutí vyzkoušejte.

7. Volně položené předměty jsou potenciálně nebezpečné: Zavazadla nebo jiné předměty, odložené na zadních sedadlech či vodorovném krytu zavazadlového prostoru, budou v případě náhlého brzdění nebo kolize vrženy setrvačností dopředu. Tím by mohlo dojít k poranění dítěte nebo jiného cestujícího. Dbejte tedy na to, aby bylo všechno bezpečně uloženo v zavazadlovém prostoru.

Zavazadlové prostory pro rodiny s dětmi

Dětský kočárek, taška s věcmi pro převlékání dítěte, lahve, hračky… věcí pro děti je nekonečné množství. Proto je základní potřebou rodičů velký zavazadlový prostor, který jim umožní bezpečné a komfortní cestování. Následující modely značky SEAT jsou pro rodiny ideální:

  • Tarraco: objem zavazadlového prostoru 760 litrů u 5místné verze/230 litrů u 7místné varianty
  • Leon ST: objem zavazadlového prostoru 620 litrů/470 litrů u verze e-HYBRID
  • Ateca: zavazadlový prostor o objemu 510 litrů

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 81 % svých vozidel a působí ve více než 75 zemích. V roce 2019 prodal SEAT 574 100 vozidel, což je nejvyšší počet v 70leté historii společnosti, dosáhl zisku po zdanění 346 milionů eur a rekordních příjmů z prodeje více než 11 miliard eur.

SEAT vynaložil v roce 2019 celkem 1,259 miliardy eur na investice, převážně do vývoje nových elektrifikovaných modelů. Navíc v rámci svého úsilí o dekarbonizaci investoval 27 milionů eur do trvale udržitelných iniciativ a pracuje na realizaci ambiciózní ekologické strategie Move to Zero, jejímž cílem je vytvořit z Martorellu do roku 2030 výrobní závod s nulovou bilancí emisí oxidu uhličitého.

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. SEAT Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu a Ateca vzniká v České republice.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz