SEAT

SEAT S.A. zavádí v závodě Martorell autonomní mobilní roboty

30.04.2021

 

  • EffiBOT je autonomní, spolupracující mobilní robot, který se přizpůsobuje potřebám zaměstnanců, aby jim usnadnil práci
  • Eliminací nadbytečných cest se zvyšuje efektivita
  • SEAT S.A. je první výrobce automobilů ve Španělsku, který využívá tuto technologii

 

Praha, 30/04/2021. Závod Martorell společnosti SEAT S.A. pokračuje ve vývoji a využívání digitální nástrojů a řešení na své cestě k chytřejší, digitalizovanější a síťově propojenější výrobě. Společnost v rámci tohoto cíle uvedla do provozu dva autonomní, spolupracující mobilní roboty, kteří se přizpůsobují potřebám zaměstnanců a pomáhají jim s různými úkoly, například s přepravou dílů.

 

 

SEAT S.A. používá tyto roboty s názvem EffiBOT jako první výrobce automobilů ve Španělsku. Společnost tím pokračuje v optimalizaci svých výrobních procesů a zefektivňování řízení zdrojů a komunikace mezi různými odděleními společnosti.

 

Herbert Steiner, člen představenstva společnosti SEAT S.A., odpovědný za výrobu a logistiku, uvedl: "S autonomními mobilními roboty znovu stojíme v čele inovací v automobilovém průmyslu. Jsou také jasnou ukázkou, jak mohou roboti spolupracovat se zaměstnanci a usnadňovat jim práci. Jejich využitím činíme další krok v realizaci Průmyslu 4.0 a zvyšování efektivity, flexibility, agility a konkurenceschopnosti."

 

EffiBOT: inteligentní robot

EffiBOT je robot vyvinutý francouzskou společností Effidence, s níž SEAT S.A. spolupracuje na optimalizaci provozních procesů v závodě Martorell. Robot nepřetržitě sleduje své okolí v rozsahu 360° a v areálu výrobního závodu dokáže následovat osobu, která se dotkla jeho dotykového displeje. Zaměstnanec přitom nemusí mít na sobě žádné zařízení. Robot se neztratí, ani když mu cestu zkříží jiná osoba nebo objekt. EffiBOT mimo jiné zbavuje zaměstnance námahy při nošení těžkých předmětů, protože přepravuje různé druhy dílů potřebných k montáži vozu. Robot má nosnost až 250 kg nebo na přípojném vozidle uveze až 500 kg.

 

V experimentální fázi uvedla společnost SEAT S.A. do provozu dva roboty EffiBOT, a pokud se osvědčí, jejich počet v budoucnosti poroste. Na rozdíl od automatizovaných vedených vozidel AGV (Automated Guided Vehicle), která vyžadují pro správnou funkci vodicí dráhy, dokážou autonomní mobilní roboti AMR (Autonomous Mobile Robot), jakým je EffiBOT, rozpoznávat své okolí, stanovit si vlastní trasu do zadaného cíle a cestou se vyhýbat překážkám.

 

Etalon pro Průmysl 4.0

Kromě robotů EffiBOT využívá výrobní závod Martorell cca 20 kooperujících robotů, tzv. "kobotů", v oblastech montáže, například při montáži nápisů na karoserie modelů Ibiza a Arona. Je to další ukázka procesu transformace Martorellu na chytrý výrobní závod.

 

Společnost SEAT S.A. v uplynulých letech zavedla do celého procesu výroby řadu technologických inovací, například roboty EffiBOT, spolupracující roboty, vozidla AGV ve vnitřních i venkovních provozech a drony pro logistickou přepravu, které v kombinaci s efektivnější správou dat díky využívání umělé inteligence, velkých dat a blockchainu umožňují realizaci efektivnějších, flexibilnějších a agilnějších procesů. Společnost má navíc inovační tým odborníků z různých oborů, který se specializuje na nové projekty v oblasti Průmyslu 4.0.

 

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 81 % svých vozidel a působí ve více než 75 zemích. V roce 2019 prodal SEAT 574 100 vozidel, což je nejvyšší počet v 70leté historii společnosti, dosáhl zisku po zdanění 346 milionů eur a rekordních příjmů z prodeje více než 11 miliard eur.

SEAT vynaložil v roce 2019 celkem 1,259 miliardy eur na investice, převážně do vývoje nových elektrifikovaných modelů. Navíc v rámci svého úsilí o dekarbonizaci investoval 27 milionů eur do trvale udržitelných iniciativ a pracuje na realizaci ambiciózní ekologické strategie Move to Zero, jejímž cílem je vytvořit z Martorellu do roku 2030 výrobní závod s nulovou bilancí emisí oxidu uhličitého.

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. SEAT Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu a Ateca vzniká v České republice.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz