SEAT

Koncern Volkswagen a SEAT S.A. činí další krok k vybudování centra elektromobility ve Španělsku

13.07.2021
  • Koncern Volkswagen bude usilovat o účast ve Strategickém projektu pro hospodářskou obnovu a transformaci (PERTE) vyhlášeném španělskou vládou
  • Koncern Volkswagen hodlá vybudovat ve Španělsku svůj třetí závod na výrobu akumulátorů, a to v rámci svého projektu Future: Fast Forward
  • Realizace projektu Future: Fast Forward ve značné míře závisí na PERTE a veřejné podpoře investic

 

Praha, 13/07/2021. Koncern Volkswagen hodlá ze Španělska vytvořit strategický pilíř svých globálních plánů elektrifikace. Koncern Volkswagen a společnost SEAT S.A. vyjádřily ochotu spolupracovat se španělskou vládou na transformaci Španělska v přední centrum elektromobility a budou usilovat o účast ve Strategickém projektu pro hospodářskou obnovu a transformaci. Obě společnosti to oznámily v průběhu dnešní akce New Auto Strategy Day, na níž zveřejnily své plány do roku 2030.

 

 

 

Koncern Volkswagen vynaloží v rámci projektu Future: Fast Forward maximální úsilí na vybudování závodu pro výrobu akumulátorových článků ve Španělsku. Tato země by se po Švédsku a Německu mohla stát třetí lokalitou pro plánovaných šest "gigatováren" v Evropě. Ve Španělsku by navíc mohla probíhat i výroba plánované rodiny malých elektromobilů. Modely malých vozů s elektrickým pohonem sehrají klíčovou roli v demokratizaci elektromobility v Evropě, protože zpřístupní klimaticky neutrální elektromobilitu ještě většímu počtu zákazníků.

Herbert Diess, předseda představenstva koncernu Volkswagen, k tomu říká: "Španělsko by se mohlo stát strategickým pilířem naší elektrické strategie. Chceme v této zemi vybudovat celý řetězec tvorby přidané hodnoty v oblasti elektromobility - výrobu elektromobilů a komponentů pro elektricky poháněné vozy i nový koncernový závod pro akumulátorové články. V závislosti na všeobecných podmínkách a veřejné podpoře by se mohla ve Španělsku od roku 2025 vyrábět rodina malých elektromobilů."

Thomas Schmall, člen představenstva koncernu Volkswagen, odpovědný za techniku, předseda představenstva společnosti Volkswagen Group Components a předseda správní rady společnosti SEAT S.A., říká: "Vytrvale pokračujeme v realizaci naší akumulátorové strategie a gigatovárnu číslo 3 chceme vybudovat ve Španělsku. Tato lokalita by zajistila vysokou bezpečnost dodávek pro plánovanou výrobu elektromobilů ve Španělsku. Podobně jako u našich prvních dvou plánovaných závodů ve městech Salzgitter a Skellefteå bychom rádi vybudovali zamýšlenou gigatovárnu společně se strategickým partnerem. Na konci této dekády, v poslední fázi výstavby, by tento závod mohl mít roční kapacitu 40 gigawatthodin."

Wayne Griffiths, předseda představenstva značek SEAT a CUPRA, říká: "Podporujeme projekt PERTE vyhlášený španělskou vládou a budeme usilovat o to, abychom se do něj mohli zapojit. Realizace potenciálu projektu Future: Fast Forward vyžaduje jak veřejnou podporu, tak investice. Chceme spolupracovat se španělskou vládou, a přeměnit Španělsko v evropské centrum elektromobility a výrobní závod společnosti SEAT S.A. v Martorellu v místo, kde se budou vyrábět výhradně elektromobily. Pyrenejský poloostrov je klíčem k dosažení klimaticky neutrální mobility v Evropě do roku 2050. Jsme připraveni transformovat španělský automobilový průmysl a významně přispět k dekarbonizaci jihozápadní Evropy."

Projekt Future: Fast Forward je vůdčí sílou v elektrifikaci automobilového průmyslu ve Španělsku

Společnost SEAT S.A. na své březnové Výroční tiskové konferenci 2021 představila ambiciózní plán s označením Future: Fast Forward. Jejím cílem je stát se lídrem elektrifikace automobilového průmyslu ve Španělsku a od roku 2025 vyrábět v této zemi městské elektromobily.

Městský elektromobil by byl velkým projektem z hlediska potenciálního objemu výroby. Jednalo by se o důležitý milník na cestě k trvalé udržitelnosti i v boji proti klimatické změně a mohl by se stát motorem transformace španělského automobilového průmyslu. Tento segment vozů s cenovým rozpětím od 20 do 25 tisíc eur je zásadní z hlediska zajištění dostupnosti elektromobility pro široké vrstvy motoristů a splnění cílů Zelené dohody pro Evropu.

Plán Future: Fast Forward se může stát hnací sílou procesu vytváření nových pracovních míst, především pro mladé lidi. Projekt zahrnuje společnost SEAT S.A., technická centra a velké, střední i malé firmy. 

 

SEAT S.A. je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group a prodává vozidla pod značkami SEAT a CUPRA, zatímco SEAT MÓ nabízí produkty a řešení pro městskou mobilitu.

 

SEAT S.A. vyváží více než 80 % svých vozidel a působí v 75 zemích. Společnost zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí modelové řady SEAT Ibiza, SEAT Arona, rodinu Leon a CUPRA Formentor. SEAT S.A. navíc vyrábí vozy Ateca v České republice, SEAT Tarraco v Německu a SEAT Alhambra v Portugalsku. Výrobní závody doplňuje SEAT:CODE, centrum pro vývoj softwaru se sídlem v Barceloně.

 

SEAT S.A. bude do roku 2025 investovat 5 miliard eur do projektů vývoje nových modelů pro obě obchodní značky, SEAT a CUPRA, a elektrifikace produktové řady. Cílem společnosti je hrát důležitou roli v elektrifikaci dopravy ve městech se zvláštním zaměřením na transformaci španělského automobilového průmyslu.

 

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz