SEAT S.A.

SEAT S.A.: minulost, současnost a budoucnost mobility ve Španělsku

11.05.2023
  • Společnost, která postavila Španělsko na kola s modelem SEAT 600, byla a je klíčem k mobilitě a industrializaci země
  • Společnost SEAT S.A. oznámila své historicky nejlepší první čtvrtletí s provozním ziskem 144 milionů eur
  • CUPRA je jednou z nejrychleji rostoucích značek v Evropě a SEAT se zaměřuje na budoucnost založenou na nových podobách mobility pro mladé lidi

 

Praha, 11/05/2023. V expozici společnosti SEAT S.A. na letošním autosalonu Automobile Barcelona se prolíná její minulost, přítomnost a především budoucnost. SEAT S.A. se na autosalonu v Barceloně ohlíží za více než 70 lety své historie a oslavila 30. výročí svého příchodu do Martorellu. Veřejnosti navíc poprvé představila model CUPRA Tavascan a digitální studii CUPRA DarkRebel. Společnost SEAT S.A. také oznámila, že svůj nový městský vůz bude vyrábět v Martorellu a bude jej nabízet pod názvem CUPRA Raval.

 

"SEAT postavil modelem SEAT 600 Španělsko na kola, a položil tak základy k tomu, aby se Španělsko stalo tím, čím je dnes: druhým největším výrobcem automobilů v Evropě a devátým na světě. Nyní nastal čas postavit Španělsko na elektricky poháněná kola," poznamenal Wayne Griffiths, předseda představenstva značek SEAT a CUPRA.

 

SEAT S.A. je v historicky nejlepší formě

 

Společnost SEAT S.A. na autosalonu Automobile Barcelona oznámila nejlepší výsledky za první čtvrtletí ve své historii. SEAT S.A. v období od ledna do března 2023 zaznamenal rekordní provozní zisk 144 milionů eur oproti 139 milionům eur z prvního čtvrtletí předchozího roku, a výnosy z prodeje 3,6 miliardy eur, což představuje 48% nárůst v porovnání s prvními třemi měsíci roku 2022. Za historicky nejlepšími výsledky stojí značka CUPRA, která je motorem růstu finančních výsledků společnosti, a také aktuálně vysoká poptávka po vozech značky SEAT.

 

CUPRA prodala od svého založení v roce 2018 již více než 300 000 vozů, a překonává tak všechna očekávání. V roce 2022 dosáhla značka výnosů z prodeje 4,4 miliardy eur, a podílela se tak na celkových výnosech z prodeje společnosti 40 %. CUPRA se tím stala jednou z nejrychleji rostoucích značek jak v Evropě, tak ve Španělsku. Také letošní ukazatele jsou pozitivní. V průběhu prvního čtvrtletí bylo prodáno 46 600 vozů, o 83 % více než ve stejném období roku 2022.

 

Značka SEAT v současnosti registruje velmi vysoký počet objednávek. Vzhledem k tomu, že se situace s polovodiči začíná zlepšovat, vzrostly prodeje během prvního čtvrtletí letošního roku o téměř 20 % a objem denní výroby se vrátil na úroveň před pandemií koronavirového onemocnění.

 

"Tyto výsledky zrcadlí úspěch naší elektrifikační strategie a našeho zaměření na elektromobilitu. Dnes máme se značkami SEAT a CUPRA to nejlepší z obou světů, abychom uskutečnili transformaci směrem ke zcela elektrické budoucnosti, která je pro automobilový průmysl nezbytná," uvedl Griffiths.

 

SEAT S.A.: zářivá budoucnost

 

Společnost SEAT S.A. v roce 1993 slavnostně otevřela výrobní závod Martorell vybudovaný investicí 244,5 miliardy peset (cca 1,5 miliardy eur). Jednalo se o největší investici uskutečněnou automobilovou značkou ve Španělsku. SEAT S.A. hodlá nyní prostřednictvím projektu Future: Fast Forward přeměnit Španělsko v evropské centrum elektromobility. Společnost elektrifikuje Martorell investicí 3 miliardy eur, která umožní výrobu elektromobilů od roku 2025 - v Barceloně a pro koncern Volkswagen.

 

Společnost současně pracuje na transformaci výrobního areálu Zona Franca na centrum cirkulární ekonomiky. Stejně jako se recyklují akumulátory z chytrých telefonů bude SEAT S.A. renovovat díly a sady akumulátorů z použitých vozů, aby mohly absolvovat další životní cyklus. Tato iniciativa, která přináší plán průmyslového využití prvního výrobního závodu společnosti, významně přispěje k ochraně životního prostředí.

 

SEAT S.A. připravuje budoucnost rovněž pro značku SEAT. V současnosti probíhá vývoj nových generací modelů SEAT Ibiza, Arona a Leon, které budou až do konce tohoto desetiletí i nadále nabízeny s externě nabíjitelnými hybridními pohony a hospodárnými spalovacími motory. Společnost SEAT S.A. navíc pracuje na elektrifikaci značky SEAT, která se zaměří na nové podoby mobility, které potřebují mladí lidé, například sdílení, předplatné a mikromobilitu. Značka SEAT má již v této oblasti velké zkušenosti se službou sdílení SEAT MÓ, která patří mezi nejvýznamnější svého druhu v Barceloně. V uplynulých dvou letech bylo na 15 trzích prodáno 10 000 elektrických motocyklů SEAT MÓ.

 

Značka CUPRA, která je ve fázi exponenciálního růstu, odhalila na autosalonu Automobile Barcelona název svého budoucího městského elektromobilu pro novou generaci: CUPRA Raval. Značka CUPRA navíc poprvé veřejnosti představila model CUPRA Tavascan a digitální studii CUPRA DarkRebel, interpretaci budoucího designu značky CUPRA, s níž CUPRA dokazuje, že elektromobily budoucnosti mohou být provokovativní a sexy.

 

 

SEAT S.A. je jedinou společností ve Španělsku s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group a prodává vozidla pod značkami SEAT a CUPRA.

 

SEAT S.A. vyváží více než 80 % svých vozidel a působí ve více než 70 zemích. Společnost zaměstnává více než 14 000 kvalifikovaných pracovníků a provozuje tři výrobní závody Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí modelové řady SEAT Ibiza, SEAT Arona, rodinu Leon a CUPRA Formentor. SEAT S.A. navíc vyrábí vozy Ateca v České republice a CUPRA Born a SEAT Tarraco v Německu. Obchodní jednotka SEAT MÓ nabízí produkty a řešení pro městskou mobilitu. Součástí společnosti je také SEAT CODE, centrum pro vývoj softwaru se sídlem v Barceloně, a CASA SEAT v centru Barcelony.

 

Cílem společnosti je hrát vedoucí roli v přeměně Španělska na elektromobilové centrum Evropy. SEAT S.A., Volkswagen Group a jejich partneři investují do elektrifikace Španělska 10 miliard eur.

 

https://www.seat.com/company/news

 

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.