Tato stránka používá cookies ke zkvalitnění zážitku z jízdy naší stránkou.
Souhlasím a pokračuji

Nová CUPRA Ateca

Nová CUPRA Ateca: nejmodernější interpretace sportovnosti

10.31.2018

 CUPRA Ateca přichází na trh s nevšedním temperamentem a začíná psát první kapitolu v historii nově založené nezávislé značky

 CUPRA Ateca, vyvinutá fanoušky automobilů pro fanoušky automobilů, je vrcholným vyjádřením sportovního ducha

 

Praha, 31-10-2018 - Značka CUPRA, založená oceňovanou divizí motoristického sportu společnosti SEAT, je vrcholným vyjádřením jedinečnosti, sofistikovanosti a sportovních výkonů. CUPRA, zrozená z vášně, aby uchvátila srdce automobilových nadšenců po celém světě, vyvíjí vozidla, jejichž základem není nostalgie, nýbrž současnost. Nejzkušenější, nejzanícenější a nejposedlejší zaměstnanci divize motoristického sportu se vrátili do garáže, aby společnosti SEAT zpřístupnili novou dimenzi a nabídli novou perspektivu pohledu na kompetence, schopnosti a potenciál naší organizace.

 

CUPRA vytvoří originální řadu produktů se zaměřením na modely SEAT. Využije přitom vyspělou techniku koncernu Volkswagen, která nabízí obrovskou škálu možností. CUPRA však bude také přístupná spolupráci s osobnostmi a společnostmi, které hovoří stejným jazykem a sdílejí stejný přístup k vytváření zážitků, ať se jedná o dárkové předměty, příslušenství, nevšední akce nebo motoristický sport. V současném světě žádná podobná značka neexistuje.

 

CUPRA diverzifikuje své podnikání a vyvíjí nové modely, které nabízejí dokonalou kombinaci sportovních výkonů, snadného ovládání a praktičnosti. Nová značka přitom využije stávající infrastrukturu společnosti SEAT. Značku CUPRA bude v Evropě zastupovat 277 speciálně vybraných prodejců s oddělenými prodejními prostory.

 

Nová značka byla představena v únoru 2018 společně se svým prvním modelem. CUPRA Ateca je vysokovýkonné SUV, které zahajuje novou éru. Je ideálním vozem pro vstup značky CUPRA na trh.

 

CUPRA Ateca mění status quo v segmentu, jemuž dominují prémiové značky. Místo konvenčnosti nabízí zákazníkům nejmodernější vizi sportovnosti, v níž není k pocitu jedinečnosti zapotřebí luxus.

 

Obsah

Úvod 4

Pohon 5

Podvozek 6

Vnější design 7

Vnitřní design 9

Informační a zábavní systémy a konektivita 10

Shrnutí 11

Technické údaje 12

 

Úvod

CUPRA je definitivním vyjádřením jedinečnosti, sofistikovanosti a sportovních výkonů. CUPRA Ateca přitom dokonale ztělesňuje hodnoty značky. Je vozidlem, zrozeným z vášně inženýrů a designérů a vyvinutým pro řidiče, kteří ocení ryzost jeho provedení.

 

CUPRA Ateca je SUV, které značí zrod nové značky a je ideálním vozem pro uvedení značky CUPRA na trh; je jedinečným modelem ve svém segmentu, který dokonale vychází vstříc požadavkům zákazníků.

 

CUPRA Ateca ohromí svým vnějším vzhledem, elegantním interiérem a snadno dostupnými sportovními výkony. Vyspělá konstrukce zahrnuje inovativní techniku, která umožňuje dosahovat požadovaných sportovních vlastností, aniž by to pro řidiče znamenalo složité ovládání.

 

"Obliba vozů SUV neustále roste, ale na trhu není žádný vůz, jako je CUPRA Ateca. Proto jsem přesvědčen o tom, že bude úspěchem a skvělým prvním pilířem značky CUPRA, který dokonale vyjadřuje její klíčové hodnoty: sofistikovanost, jedinečnost a sportovní výkony," řekl Wayne Griffiths, člen představenstva, odpovědný za prodej a marketing. "Kromě toho jsme velmi optimističtí, že oslovíme nové zákazníky, kteří hledají tak jedinečný vůz na rozhraní mezi mainstreamovým a klasickým prémiovým segmentem."

 

Srdcem a duší modelu CUPRA Ateca je jeden z technicky nejvyspělejších motorů na trhu, zážehový čtyřválec TSI 2,0 litru s přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním turbodmychadlem, který poskytuje pozoruhodný nejvyšší výkon 300 k a maximální točivý moment 400 N.m. V kombinaci s precizní a hladce řadící sedmistupňovou převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Drive dodává modelu CUPRA Ateca mimořádnou jízdní dynamiku.

 

Podmanivým výkonům modelu CUPRA Ateca se vyrovná atraktivní vnější design. Horní část masky chladiče na přídi má mřížku s voštinovou strukturou a novým logem CUPRA uprostřed. Elegantní vzhled SUV umocňují leskle černé detaily, čtyři koncovky výfukové soustavy na okrajích zadního difuzoru a exkluzivní 19" kola broušená diamantem.

 

Pohon

Podstatou každého vozu CUPRA je podmanivý výkon, sportovní vlastnosti a snadné ovládání. Tyto požadavky splňuje pod kapotou modelu CUPRA Ateca jeden z nejvyspělejších zážehových čtyřválců na současném trhu.

 

Jednotka se zdvihovým objemem 1984 cm3, přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním turbodmychadlem má vrtání 82,5 mm, zdvih 92,8 mm a kompresní poměr 9,3:1. Díky vyspělé konstrukci dosahuje pozoruhodného nejvyššího výkonu 300 k mezi 5300 a 6500 min-1. V širokém rozsahu otáček od 2000 do 5200 min-1 je k dispozici maximální točivý moment 

400 N.m. CUPRA Ateca tak dokáže jet rychlostí až 247 km/h.

 

Kombinace nízké hmotnosti (pohotovostní hmotnost bez řidiče je pouhých 1540 kg) a motoru s vysokým výkonem umožňuje SUV CUPRA Ateca zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 

5,2 sekundy.

 

K mimořádné akceleraci přispívá také nově vyvinutá sedmistupňová převodovka DSG, jejíž ještě rychlejší, hladší a preciznější řazení umožňuje velmi sportovní jízdu. CUPRA Ateca navíc disponuje funkcí "Launch Control" pro ještě intenzivnější akceleraci z klidu.

 

"CUPRA Ateca nabízí výjimečné výkony a agilitu díky nízkému těžišti, nastavení podvozku se systémem DCC, na přání dodávaným brzdám Brembo a sportovnímu motoru s výkonem 300 k a točivým momentem 400 N.m v kombinaci se 7stupňovou převodovkou DSG a systémem pohonu všech kol 4Drive," řekl Dr. Matthias Rabe, člen představenstva odpovědný za výzkum a vývoj. "Nabízí výkony vozidel z prémiového segmentu a ve svém cenovém segmentu nemá žádné konkurenty."

 

Podmanivou jízdní dynamiku modelu CUPRA Ateca a dramatické zážitky řidiče umocňuje působivý zvuk výfuku se čtyřmi koncovkami na zádi.

 

Vývoj se však nezaměřil pouze na absolutní výkonové parametry. CUPRA Ateca zahrnuje také vyspělé technologie, které zvyšují hospodárnost, takže toto SUV přesvědčí řidiče o své výjimečnosti i v každodenním provozu.

 

Optimalizace sedmistupňové převodovky umožňuje kombinovat vynikající výkony s nízkou spotřebou paliva. Motor 2.0 TSI navíc splňuje nejnovější emisní legislativu, mimo jiné i díky novému systému filtru pevných částic pro zážehové motory.

 

Nově vyvinuté systémy přispívají k hodnotám emisí CO2 modelu CUPRA Ateca v rozsahu 192 až 201 g/km a hodnotám spotřeby paliva 8,5 až 8,9 litru na 100 km podle metodiky WLTP.

 

Podvozek

Nastavení podvozku lze přizpůsobit různým požadavkům. Díky tomu lze maximálně využívat výkonový potenciál motoru modelu CUPRA Ateca.

 

CUPRA Ateca má nezávislé zavěšení předních kol na vzpěrách McPherson a víceprvkovou zadní nápravu. Řidič si může přizpůsobit svým požadavkům nastavení systému adaptivních tlumičů DCC (Dynamic Chassis Control), který přispívá k přenosu enormní hnací síly modelu CUPRA Ateca na vozovku.

 

CUPRA Ateca je navíc vybavena systémem pohonu všech kol 4Drive, který patří mezi nejbezpečnější a nejvyspělejší na světě. Systém pohonu všech kol 4Drive analyzuje v reálném čase stav vozovky, rychlost jízdy, rychlosti otáčení jednotlivých kol, úhel otočení volantu a jízdní styl nebo režim, aby dokázal v každém okamžiku rychle a progresivně měnit rozdělení hnací síly mezi jednotlivá kola podle aktuální potřeby. Systém 4Drive celkově usnadňuje řízení modelu CUPRA Ateca v jakýchkoli provozních podmínkách.

 

Systém 4Drive optimálně spolupracuje se všemi jízdními režimy, Comfort, Sport, Individual, Snow, Off-Road a samozřejmě CUPRA.

 

Pokud řidič zvolí režim CUPRA, bude motor okamžitě reagovat kultivovaným a zároveň přirozeným zvukem výfuku. Adaptivní tlumiče DCC přejdou na ještě sportovnější charakteristiku. Také ostatní jízdní režimy způsobí citelnou změnu charakteru modelu CUPRA Ateca.

 

Vzhledem k vysokému výkonu, který má řidič k dispozici, vylepšili inženýři brzdovou soustavu modelu CUPRA Ateca. SUV je vybaveno většími kotoučovými brzdami vpředu i vzadu, s průměrem 340 mm, resp. 310 mm. Na přání dodávaný paket Performance zahrnuje vysokovýkonnou 18" brzdovou soustavu Brembo s černými třmeny.

 

Kombinace vyspělých podvozkových systémů, progresivního řízení a optimalizovaného nastavení zaručuje nejen vynikající jízdní vlastnosti, ale také intuitivní spojení řidiče se svým vozem.

 

Vnější design

CUPRA Ateca dává svým atraktivním exteriérem jasně najevo, že je vysokovýkonným automobilem, který vyzařuje sebevědomí a nenechá nikoho na pochybách, že je CUPRA Ateca nejdynamičtější variantou této modelové řady SUV.

 

Horní část masky chladiče má voštinovou mřížku s novým logem CUPRA uprostřed, které potvrzuje původ vozu. Spodní část masky chladiče nese decentní nápis CUPRA s matně hliníkovou povrchovou úpravou, který je umístěn na nárazníku s exkluzivním designem.

 

Výrazně tvarovaná příď modelu CUPRA Ateca je doplněna charakteristickými světlomety LED, které poskytují vynikající osvětlení a zároveň umocňují široce rozkročený postoj svalnatého SUV a dodávají mu odhodlaný vzhled. Jakmile řidič odemkne dveře, osvětlí diody LED ve vnějších zpětných zrcátkách prostor v blízkosti prahů dveří. Zároveň je na zem promítáno logo a nápis CUPRA.

 

"CUPRA Ateca je vrcholnou evolucí modelu Ateca, která kombinuje všechny aspekty našeho designérského stylu s dynamickými detaily vysokovýkonného automobilu, od dominantního designu přídě přes celkové aerodynamické řešení až po výrazně tvarovanou záď," řekl šéfdesignér Alejandro Mesonero-Romanos.

 

Opakujícím se motivem vnějšího designu modelu CUPRA Ateca jsou leskle černé detaily, mezi něž patří podélné střešní nosiče, vnější zpětná zrcátka, okenní lišty, boční ochranné lišty, kola, maska chladiče, přední spoiler, zadní difuzor a spoilery, obklopující zadní okno.

 

Sportovní styl a eleganci tohoto jedinečného a dynamického SUV umocňují černé brzdové třmeny, sportovní zadní nárazník, měděné logo CUPRA na víku zavazadlového prostoru, čtyři koncovky výfukové soustavy na okraji zadního difuzoru a exkluzivní, diamantem broušená 19" kola z lehké slitiny s logem CUPRA.

 

Vysokovýkonný charakter modelu CUPRA je zřetelný bez ohledu na to, pro jakou z šesti nabízených barev karoserie se zákazník rozhodne: modrá Energy, červená Velvet, stříbrná Brilliant, šedá Rodium, černá Magic nebo bílá Nevada.

 

Exkluzivita modelu CUPRA Ateca je patrná dokonce už před otevřením dveří, mimo jiné i díky uvítacímu osvětlení, které promítá na povrch nápis a logo CUPRA.

 

Vnitřní design

Po usednutí do interiéru modelu CUPRA Ateca je okamžitě zřejmé jeho zaměření na řidiče, a to v kombinaci s komfortem a kultivovaností. Řidič tak jasně vnímá, že řídí vozidlo schopné dosahovat nejvyšších výkonů a zároveň přepravovat své cestující v naprostém komfortu.

 

Logo CUPRA zdobí podlahové rohože, klíček a dotykový displej multimediálního systému po spuštění motoru.

 

Výplně dveří jsou čalouněny materiálem Alcantara® a na hliníkových prahových lištách se hrdě skví osvětlený nápis CUPRA. Také sportovní sedadla jsou čalouněna materiálem Alcantara®, v černé barvě s prošíváním v odstínu mědi. Boční polštáře mají povrchovou úpravu připomínající uhlíková vlákna.

 

Řidič ze svého sedadla spočine svým pohledem na sportovním volantu, obšitém kůží a zdobeným rovněž prošíváním v odstínu mědi, které se nachází také na hlavici páky voliče. Uprostřed volantu je umístěno logo CUPRA. Pocit naprosté kontroly nad tímto skutečně mimořádným vozem umocňují hliníkové pedály.

 

K prémiové atmosféře v interiéru přispívají také stříbrné nebo na přání leskle černé rámečky výdechů ventilační a klimatizační soustavy a středové konzoly, která nese ovládací prvek systému řízení jízdní dynamiky a páku voliče.

 

Přímo před řidičem je digitální panel přístrojů, který poskytuje veškeré informace nejpřehlednějším možným způsobem díky ostrému zobrazování na displeji s vysokým rozlišením. Panel přístrojů doplňuje 8" dotykový displej navigačního systému plus. Oba displeje umocňují nejen dojem technické vyspělosti, ale i vrcholné kultivovanosti.

 

Informační a zábavní systémy a konektivita

CUPRA Ateca nabízí nejen nejvyšší úroveň jízdní dynamiky na silnici, ale také nejvyšší úroveň v oblasti informačních a zábavních systémů a konektivity v podobě nejnovější generace systému Full Link (Apple CarPlay a AndroidAuto), aplikace SEAT DriveApp a nejvyspělejších digitálních displejů v segmentu.

 

Sériová výbava modelu CUPRA Ateca staví do popředí tři základní oblasti: vyspělou techniku, design a bezpečnost. Proto zahrnuje mimo jiné bezklíčkový přístupový systém se spouštěním motoru tlačítkem, bezkabelovou nabíječku, zesilovač signálu GSM, prostorový kamerový systém s rozsahem snímání 360°, navigační systém plus s 8" dotykovým displejem, digitální panel přístrojů a parkovacího asistenta.

 

Digitální přístroje na displeji s vysokým rozlišením nabízejí vyšší úroveň funkčnosti a umožňují řidiči sledovat všechny informace, které považuje za důležité, od klasických analogových stupnic rychloměru a otáčkoměru až po barevné mapy a navigační pokyny.

 

Moderní, individualizovatelný vzhled digitálního panelu přístrojů dokonale splývá s celkovým vnitřním designem modelu CUPRA Ateca. Obnovovací frekvence 75 Hz umožňuje plynulé zobrazování informací na displeji TFT s rozlišením 133 dpi, 1280 x 480 pixelů.

 

Exkluzivní sportovní režim zobrazování na digitálním panelu přístrojů byl vyvinut specificky pro model CUPRA Ateca. Jeho součástí je zřetelnější zobrazování ukazatele otáček s ještě větším emocionálním nábojem.

 

Digitální panel přístrojů je doplněn 8" dotykovým displejem, který zobrazuje nejen běžně používané funkce, jako jsou informace navigačního nebo zábavního systému, ale také poskytuje důležité údaje pro sportovní jízdu, jako jsou hodnoty zrychlení nebo teplota motorového oleje.

 

CUPRA Ateca nabízí díky systému SEAT Full Link a aplikaci DriveApp rozmanité funkce v oblasti konektivity. Řidič tak může v interiéru vysokovýkonného SUV využívat funkce svého chytrého telefonu a ovládat je na displeji vozidla. Přístup k aplikacím a informacím s bezpečným ovládáním minimalizuje rozptylování řidiče a umožňuje řidiči nepřetržitě sledovat dění na silnici.

 

Shrnutí

CUPRA ztělesňuje moderní interpretaci vysokovýkonného vozidla a v modelu CUPRA Ateca snoubí tento přístup s charakteristickými vlastnostmi vozidel této třídy. Ateca je ikonická a výkonná, ale také snadno využitelná a praktická.

 

V segmentu, jemuž dominují prémiové značky, je CUPRA Ateca zásadní změnou. Řidičům nabídne vozidlo, které není úzce specializováno na časy na kolo, ale které reprezentuje skutečné zapojení řidiče do řízení. Místo konvenčnosti nabízí nejmodernější vizi sportovní jízdy.

 

CUPRA Ateca dokonale kombinuje všechny své přednosti, od vyspělého motoru TSI 2,0 litru s vynikajícími výkonovými parametry přes nízké těžiště až po vyspělý podvozek, aby nabídla jednu z nejdynamičtějších jízd v segmentu.

 

Atraktivní vnější design umocňuje sportovního ducha a dynamiku modelu CUPRA Ateca a vyzařuje sebevědomí a sebedůvěru, od dominantní masky chladiče až po sofistikovaně tvarovanou záď.

 

V interiéru panuje atmosféra čistokrevného vysokovýkonného automobilu, a to díky mimořádné kvalitě materiálů a jejich zpracování i nejmodernějším technologiím.

 

Sportovní charakter a dojem kvality ještě více umocní na přání dodávaná 18" brzdová soustava Brembo s černými brzdovými třmeny a kryty vnějších zpětných zrcátek ve stylu uhlíkových kompozitů. Od konce roku 2018 budou k dispozici exkluzivní anatomická sedadla CUPRA.

 

Na současném trhu není žádná jiná značka jako CUPRA. S modelem Ateca vzniká něco nového. Inženýři přitom při vývoji vozidla sdíleli stejné hodnoty, ambice a vášeň pro nejvyšší automobilové výkony.

 

U příležitosti představení nového modelu obdrží prvních 7000 zákazníků limitovanou edici dárkových předmětů pro nové členy klubu CUPRA. Každý zákazník obdrží pouzdro CUPRA Member Box, vyrobené ze skutečných uhlíkových vláken a opatřené reliéfním logem CUPRA v odstínu mědi. Uvnitř zákazníci naleznou kryt klíčku CUPRA z velmi kvalitního uhlíkového kompozitu a náramek CUPRA z uhlíkových vláken. Jako symbolické ocenění a připomínku vlastnictví modelu CUPRA.

 

CUPRA Ateca bude uvedena na trh na konci roku 2018. Základní cena je v České republice stanovena na 1 199 900 Kč, standardem je 5-ti letá tovární záruka (100.000 Km).

 

Nový model CUPRA Ateca je již nyní k objednání v dealerské síti SEAT.

 

 

 

 

 

 

Technické údaje

 

   

                                                                    2.0 TSI 300 k 7stupňová převodovka DSG 4Drive                                               

MOTOR                                                                                                       

Počet válců/ventilů (celkový) 4 válce-16 V 

Zdvihový objem (cm3) 1984

Vrtání x zdvih (mm) 82,5 x 92,8

Kompresní poměr 9,3:1

Nejvyšší výkon (kW/k/min-1) 221/300/5300-6500

Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1) 400/2000-5200

Palivová soustava Přímé vstřikování benzinu TSI

Zapalovací soustava Elektronicky řízené zapalování

Druh paliva Bezolovnatý benzin s oktanovým číslem 98

Emisní norma EU6

Alternátor (A) 110-180

Akumulátor (Ah) 59-68/320-380

PROVOZNÍ VLASTNOSTI

Nejvyšší rychlost (km/h) 247

Zrychlení 0-100 km/h (s) 5,2

EMISE 

CO2, kombinované EU/WLTP (g/km)                                 168/192-201

SPOTŘEBA PALIVA

Kombinovaná EU/WLTP (l/100 km)                                                           7,4/8,5 - 8,9

PŘEVODOVKA

Druh převodovky: 7stupňová převodovka DSG se systémem start-stop

I 3,400

II 2,750

III 1,767

IV 0,925

V 0,705

VI 0,755

VII 0,635

Z 2,900

Stálý převod 4,812 (1) 3,667 (2)

PODVOZEK

Zavěšení předních kol Nezávislé zavěšení na vzpěrách McPherson, vinuté pružiny a hydraulické tlumiče

Zavěšení zadních kol Víceprvková náprava, vinuté pružiny a hydraulické tlumiče

Systém řízení Progresivní řízení

Průměr otáčení (m) 10,8

Brzdová soustava Diagonální dvouokruhová hydraulická brzdová soustava s posilovačem

Druh brzd vpředu/vzadu Vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu kotoučové brzdy

Brzdové kotouče vpředu (mm) 340 x 30

Brzdové kotouče vzadu (mm) 310 x 22

Kola 19"

Pneumatiky 245/40 R 19

ROZMĚRY

Druh karoserie A-SUV

Délka/šířka/výška (mm) 4376/1841/1611

Rozvor (mm) 2631

Rozchod kol vpředu/vzadu (mm) 1573/1547

Objem zavazadlového prostoru (l) 485

Objem palivové nádrže (l) 55

HMOTNOSTI

Provozní hmotnost s řidičem (kg) 1615

Celková hmotnost (kg) 2150

 

 

 

CUPRA je mimořádná značka pro výjimečné lidi. Jejím cílem je oslovovat zákazníky, kteří hledají přesně to, co nová značka nabízí: jedinečnost, sofistikovanost a sportovní výkony. Nastal čas, aby se fanoušci automobilů spojili s novou značkou, která splňuje jejich očekávání. Kromě uvedení nových modelů na trh projevuje CUPRA svého závodního ducha účastí v motoristickém sportu, konkrétně v seriálu TCR. Svět značky CUPRA žije a je připraven podmanit si novou skupinu automobilových nadšenců ve více než 260 speciálně vybraných dealerstvích po celé Evropě.

 

 

Kontakt pro média:

 

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje 

PR komunikace

CUPRA

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

 

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz

 

www.cupraofficial.cz

http://seat-mediacenter.com