Tato stránka používá cookies ke zkvalitnění zážitku z jízdy naší stránkou.
Souhlasím a pokračuji

Tipy pro zimní období

Jezděte na sněhu jako profesionál

01.21.2019

/ Závodní jezdec a odborník na řízení Jordi Gené nabízí několik praktických tipů pro bezpečnou jízdu na sněhu

/ Řidič si udrží kontrolu nad vozidlem předvídavým stylem řízení a plynulou jízdou

/ Při parkování venku se vyplatí zdvihnout stírací lišty, aby nepřimrzly ke sklu čelního okna

 

Praha, 21/01/2019 - Nepříznivé povětrnostní podmínky a špatná viditelnost v zimním období jsou pro všechny řidiče výzvou pro jejich dovednosti za volantem. Víme však, jak řídit na sněhu? V Innsbrucku, hlavním městě Tyrolska v západním Rakousku, nám závodní jezdec a odborník na řízení Jordi Gené vysvětlil, jak tyto situace zvládat s klidnou myslí a naprostou jistotou.

 

- Zlaté pravidlo: Vysoké vrstvy sněhu pokrývají krajinu, kam až oko dohlédne. Na některých místech sahá sníh až do dvoumetrové výšky. Je časné ráno a mezi vrcholky hor se začínají objevovat první sluneční paprsky. Gené za volantem vozu SEAT 

Leon X-PERIENCE, vybaveného pohonem všech kol 4Drive, nám dává první radu: "Předvídejte, co je před vámi, a jeďte plynule, to je základní pravidlo pro řízení v nepříznivých podmínkách."

 

- Jak sjet dolů z horského průsmyku?: "Zásadní je brzdění motorem. Jízda v klesání na nižší převodové stupně usnadní ovládání vozidla a ulehčí brzdám," říká Jordi na začátku úseku s klesáním. Toto doporučení platí jak pro zimu, tak i pro léto, ale mimořádně velký význam má právě v chladném období, protože při nízkých teplotách ztrácejí pneumatiky na asfaltu adhezi.

 

- Překvapení číhají ve stínech: Při jízdě na sněhu věnujte pečlivou pozornost tmavým plochám na vozovce, protože by se mohlo jednat o náledí: "Je důležité zachovat klid a nedělat náhlé manévry," vysvětluje Jordi. "Volantem otáčejte pozvolna a brzděte jen mírně, dokud místo s náledím nepřejedete. Teprve pak získají pneumatiky znovu dostatečnou adhezi," zdůrazňuje.

 

- Mlhové světlomety používejte pouze v extrémních podmínkách: Je chladný, ale slunečný den. V těchto případech "nikdy nepoužíváme mlhové světlomety. Jejich zapnutí je dovoleno pouze za špatné viditelnosti". Mlhové světlomety jsou svým vyšším jasem přínosné v hustém dešti nebo mlze, ale "při nesprávném používání mohou oslňovat ostatní řidiče", upozorňuje Jordi.

 

- Nejlepší způsob, jak parkovat venku: Jordi také radí přesunout u zaparkovaného vozidla s automatickou převodovkou páku voliče do polohy "P", resp. zařadit "neutrál" nebo první převodový stupeň či zpětný chod ve vozech s mechanickou převodovkou, a v obou případech zajistit vůz také parkovací brzdou. Při parkování venku doporučuje "zdvihnout stírací lišty, aby nepřimrzly ke sklu čelního okna během sněžení nebo velkého poklesu teplot", říká a odklápí stěrače.

 

Mezi další doporučení, jejichž dodržování zvýší bezpečnost cestování automobilem v zimě, patří důkladná servisní prohlídka vozidla před zimní sezonou, zařazení homologovaných sněhových řetězů do výbavy vozu a udržování větší bezpečné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla.

 

Video naleznete na: https://youtu.be/D_IMkqEHAEs

 

 

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží 80 % svých vozidel a působí ve více než 80 zemích na všech pěti kontinentech. V roce 2017 dosáhl SEAT zisku po zdanění 281 milionů eur, prodal téměř 470 000 vozidel a jeho rekordní výnosy z prodeje činily více než 9,5 miliardy eur.

 

Skupina SEAT zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Tarraco sjíždí z montážní linky v Německu, Toledo a Ateca vznikají v České republice.

 

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým Centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. SEAT již vybavuje své modely nejmodernější technikou z oblasti konektivity a v současnosti uskutečňuje proces kompletní digitalizace, zaměřený na podporu mobility budoucnosti.

 

 

 

Kontakt pro média:

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151 

Mail: zorka.maskova(kwfat)accpr(kwfdot)cz

 

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT 

Tel.: +420 739 546 542 

Mail: filip.stoulil(kwfat)porsche.co(kwfdot)cz

 

www.seat.cz

http://seat-mediacenter.com