Tato stránka používá cookies ke zkvalitnění zážitku z jízdy naší stránkou.
Souhlasím a pokračuji

Vnímání automobilu všemi pěti smysly

Nos pro kvalitu

05.11.2016

/   Specializovaný tým chemiků má za úkol vytvářet správnou vůni v nových vozech SEAT

/   Oddělení kvality uskutečňuje více než 400 testů každý rok, aby bylo zaručeno, že se z žádného dílu nebude uvolňovat nepříjemný pach

 

Praha, 11/05/2016 - Každý den používáme své smysly. Dokonce i v našich automobilech chceme zákazníkům nabízet kvalitu vnímatelnou všemi smysly. Své o tom ví María José Lópezová. Její nos je totiž důležitým nástrojem při práci, kterou vykonává pro společnost SEAT. Tato vědkyně v oboru chemie se zaměřuje se svým týmem odborníků na vyhledávání neutrálních vůní, jimiž se vyznačuje nedávno zakoupený nový vůz - tato profese je jedinečná a na veřejnosti prakticky neznámá.

 

"Individuálně analyzujeme všechny nekovové díly vozu a zkoumáme, zda jsou pachy, které se z nich uvolňují, žádoucí a příjemné," vysvětluje María José pracovní metodologii, kterou dodržují. "Jedním z našich testů je vyhřátí vozidla na více než 60 °C. Poté celý tým usedne do vozu a hodnotí jeho pach." Pachy se testují mnohem lépe, pokud je vůz vyhřátý.

 

Cílem testů je zajistit co nejpozitivnější reakce při nastupování do vozu. "Pokud nějaký díl nevoní dobře, zahájíme proces, který povede k jeho výměně, nebo nalezení vhodného řešení." María José navíc uvádí, že všechny materiály, používané uvnitř vozu, jsou jedinečné. Patří mezi ně i kůže. "Vůz by měl krásně vonět kůží, protože to mu dodává vyšší kvalitu," zdůrazňuje.

 

Tým je složen z odborníků s vytříbeným čichem, ale na jejich práci jsou kladeny další nároky. Nesmí například kouřit, ani používat parfémy nebo vůně, protože to by ovlivňovalo výsledky testů.

 

Tento druh smyslového testování byl zaveden v polovině 90. let s cílem zvýšit úroveň komfortu pro cestující a od té doby nalézá stále širší uplatnění. SEAT v současnosti uskutečňuje více než 400 testů každý rok, aby bylo zaručeno, že každý automobil opustí výrobní závod s charakteristickou "vůní nového vozu".

 

Video naleznete zde:  https://youtu.be/Pttgx8D_KQE

 

 

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží více než 80 % své výroby a působí v 75 zemích. V roce 2014 dosáhl SEAT historicky nejvyšších výnosů z prodeje ve výši téměř 7,5 miliardy EUR a na celém světě prodal 390 500 vozidel.

 

Skupina SEAT zaměstnává více než 14 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza a Leon. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku a Toledo vzniká v České republice.

 

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým Centrem, které v roce 2015 oslavilo své 40. výročí. Zde pracuje téměř
1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. V souladu s vyhlášenou strategií důsledné ochrany životního prostředí odpovídají veškeré aktivity společnosti SEAT kritériím trvale udržitelného rozvoje, a to se zvláštním zřetelem na snižování emisí CO2, efektivní využívání energií, recyklaci a opakované využívání zdrojů.