Tato stránka používá cookies ke zkvalitnění zážitku z jízdy naší stránkou.
Souhlasím a pokračuji

Každých 27 sekund je dokončena jedna převodovka

Jak se vyrábí převodovka

03.06.2017

Jak se vyrábí převodovka

/   SEAT Componentes vyrábí každý rok 18 milionů dílů pro montáž více než 660 000 převodovek

/   Každý rok je roztaveno 15 000 tun hliníku - z tohoto množství by bylo možné vyrobit 220 dopravních letadel

/   Převodovka uskuteční během své životnosti více než 500 000 řazení

 

Praha, 06/03/2017 - Závod SEAT Componentes v městě El Prat de Llobregat u Barcelony byl pověřen výrobou nové převodovky MQ281 koncernu Volkswagen, určené k použití v modelech vyráběných po celém světě. Výrobce automobilů poprvé použil kamery POV v různých fázích výrobního procesu, aby ve zrychleném 60sekundovém videu ukázal všechny kroky, které vedou ke vzniku převodovky.

 

- Jedna převodovka každých 27 sekund: Montážní linku v závodě SEAT Componentes opouští každých 27 sekund jedna převodovka. Tento výrobní závod se navíc může pochlubit nejkratší dobou výroby pětistupňové mechanické převodovky koncernu Volkswagen: 1 hodina a 41 minut.

 

- Více než 13,5 milionu převodovek: SEAT Componentes vyrobil již více než 13,5 milionu převodovek MQ200, které nalézají uplatnění v 29 modelech koncernu Volkswagen a vyvážejí se do celého světa. V roce 2016 bylo vyrobeno celkem 661 277 převodovek. Pro letošní rok se počítá s mírným nárůstem objemu výroby.

 

- Tavení při 700 °C: Výroba převodovek vyžaduje roztavení 15 000 tun hliníku ročně. Z tohoto množství lehkého kovu by bylo možné vyrobit 220 dopravních letadel. Ingoty jsou taveny v pecích při teplotě téměř 700 °C. Roztavený hliník je následně pod tlakem vstřikován do forem, v nichž během 20 sekund ztuhne. Vznikne tak surový odlitek příslušného dílu.

 

- 18 milionů dílů ročně: Každá převodovka je vyrobena ze 174 dílů. Závod SEAT Componentes vyrábí každý rok celkem více než 18 milionů dílů, včetně hřídelí, ozubených kol a dalších komponentů.

 

- Životnost 250 000 kilometrů: Díly z vlastní výroby procházejí procesem tepelného zušlechtění, aby byla zaručena jejich odolnost. V rámci toho jsou vystaveny po dobu až 14 hodin teplotě 900 °C. Tento proces umožňuje prodloužit životnost převodovky 5000krát, což v průměru odpovídá ujetí vzdálenosti 250 000 kilometrů.

 

- Proces s recyklací: V závodě SEAT Componentes je 95 % hliníkového odpadu recyklováno, což platí i pro většinu olejů a ostatních materiálů používaných ve výrobním procesu.

 

- Používané stroje: Do procesu výroby převodovky je zapojeno více než 500 strojů a robotů.

 

 

Odkaz na video zde:

https://youtu.be/hp1P5xWyEek

 

 

 

 

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží více než 80 % své výroby a působí ve více než 75 zemích. V roce 2016 prodal SEAT na celém světě 410 200 vozidel, což je nejlepší výsledek od roku 2007.

 

Skupina SEAT zaměstnává více než 14 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza a Leon. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Toledo a Ateca vznikají v České republice.

 

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým Centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. V souladu s vyhlášenou strategií důsledné ochrany životního prostředí odpovídají veškeré aktivity společnosti SEAT kritériím trvale udržitelného rozvoje, a to se zvláštním zřetelem na snižování emisí CO2 a efektivní využívání energií.