Tato stránka používá cookies ke zkvalitnění zážitku z jízdy naší stránkou.
Souhlasím a pokračuji

Rozhodující krok ke konsolidaci ziskovosti

SEAT dosáhl nejlepších finančních výsledků ve své historii

03.23.2017

SEAT dosáhl nejlepších finančních výsledků ve své historii

/      Společnost vykázala provozní zisk 143 milionů eur a zisk po zdanění a před zaúčtováním mimořádných položek 232 milionů eur

/      Výnosy z prodeje dosáhly rekordní částky 8,597 milionu eur, zvýšily se o 3,2 %

/      Na investice, výzkum a vývoj vynaložil SEAT 862 milionů eur (+47 %)

/      EBITDA společnosti SEAT činí téměř 500 milionů eur, o 25 % více

 

Praha, 23/03/2017 - SEAT dosáhl v roce 2016 nejlepších finančních výsledků v historii. Společnost učinila další významný krok k trvale udržitelné ziskovosti a loňský rok uzavřela s provozním ziskem 143* milionů eur (2015: -7 milionů eur) a její zisk po zdanění před zaúčtováním mimořádných položek se vyšplhal na 232 milionů eur (2015: 6 milionů eur). SEAT vykázal "černá čísla" v obou ukazatelích poprvé od roku 2007 a zároveň se může pochlubit nejvyšším provozním ziskem ve své historii.

 

Zisk společnosti SEAT po zdanění vzrostl na 903 milionů eur v důsledku mimořádné položky v podobě prodeje dceřiné společnosti VW Finance, S.A. společnosti Volkswagen AG. Tato obchodní transakce, která se uskutečnila v rámci strategie koncernu Volkswagen reorganizovat své finanční dceřiné firmy do jedné společnosti, přinesla společnosti SEAT zvýšení kapitálu o 671 milionů eur. Prodej umožnil španělské značce vylepšit svou finanční situaci vynaložením částky 590 milionů eur na kompenzaci ztrát z předchozích let.

 

"Ziskovosti jsme dosáhli díky vyšší úrovni prodeje, vylepšenému produktovému mixu a nákladové optimalizaci. Jako tým jsme velmi hrdí na náš provozní zisk 143 milionů eur," zdůraznil dnes v Barceloně předseda představenstva společnosti SEAT Luca de Meo během prezentace finančních výsledků za rok 2016. "SEAT se stal solidní společností, která jasně přešla z obnovy do fáze konsolidace. A SEAT se nyní připravuje na rozvoj a růst," vysvětlil Luca de Meo. Navíc dodal, že "rok 2017 je pro SEAT velmi mimořádným rokem. Ibiza a Arona tento proces urychlí. Jsme připraveni posunout SEAT na vyšší úroveň."

 

SEAT dosáhl v roce 2016 výnosů z prodeje 8,597 milionu eur. To je o 3,2 % více než v předchozím roce a nový rekord v jeho historii. K tomu nejvíce přispěly rostoucí prodeje a lepší produktový mix v důsledku obchodních úspěchů modelů Ateca, Leon a Alhambra, tří modelů s vyšší marží. Dalším pozitivním faktorem bylo začlenění Technického centra SEAT (CTS) do mateřské společnosti. Tento krok umožní efektivnější reakce na technické výzvy budoucnosti i zvýšení počtu zakázek od společnosti SEAT Componentes, která bude od roku 2019 vyrábět novou převodovku MQ281 koncernu Volkswagen. SEAT v roce 2016 vyvezl 82,4 % své produkce, a potvrdil tak své postavení vedoucího průmyslového exportéra ve Španělsku s podílem 2,8 % na celkovém vývozu této země.

 

SEAT dosáhl růstu prodeje čtvrtým rokem v řadě (408 700 vozidel; téměř 30% nárůst v uplynulých čtyřech letech) a vykázal nejlepší výsledky od roku 2007 díky zahájení prodeje modelu Ateca, historicky prvního SUV značky SEAT, a nejlepším prodejním výsledkům modelů Leon a Alhambra od zahájení jejich prodeje. Také Ibiza s více než 150 000 prodanými vozy v roce 2016 přispěla ke zvýšení počtu dodaných vozidel, stejně jako pozitivní vývoj prodeje v Německu (+2,5 %), Polsku (+22,1 %), Turecku (+41,5 %) nebo Rakousku (+12,9 %).

 

Největší produktová ofenziva v historii značky SEAT, která zahrnuje uvedení čtyř nových modelů v letech 2016 až 2017, si vyžádala rekordní částky vynaložené na investice, výzkum a vývoj. SEAT na tyto účetní položky alokoval celkem 862 milionů eur, to je o 47 %, resp. 276 milionů více než v roce 2015. Investice směřovaly mimo jiné do nové platformy MQB A0, kterou SEAT využije jako první značka koncernu Volkswagen k výrobě páté generace modelové řady Ibiza. Uvedená částka tvoří 10 % výnosů z prodeje společnosti. SEAT od roku 2012 investoval 3 miliardy eur do výzkumu a vývoje, vybavení a výrobních závodů.

 

SEAT v roce 2016 také zvýšil svou schopnost vytvářet zisk v rámci své hlavní činnosti. Společnost vylepšila ukazatel EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) o 25 % na 489 milionů eur.

 

Holger Kintscher, člen představenstva společnosti SEAT, zodpovědný za finance, IT a organizaci, zdůraznil, že "výsledky za rok 2016 značí bod obratu a odráží úsilí, které jsme vynaložili v uplynulých letech. Jsme zpátky v černých číslech, jak z hlediska provozního zisku, tak i zisku před zdaněním. EBITDA a vysoká úroveň investic dokládají finanční sílu naší společnosti. Jsme tam, kde jsme, díky úsilí všech našich zaměstnanců."

 

Na základě kolektivní smlouvy uzavřené v roce 2016 obdrží zaměstnanci společnosti SEAT celkem 6 milionů eur jako odměnu za dosažené výsledky. Tato částka je zahrnuta do personálních nákladů.

 

2017: velmi mimořádný rok

SEAT v letošním roce završí největší produktovou ofenzivu ve své historii zahájením prodeje páté generace modelu Ibiza, která se objeví u prodejců začátkem léta, a představením modelu Arona, nového kompaktního crossoveru, ve druhé polovině roku 2017. Oba modely, vyráběné v závodě Martorell, doplní model Ateca, který byl představen v roce 2016, a modernizovaný model Leon, který se prodává od ledna.

 

Rozšíření a modernizace produktové řady umožní značce SEAT zvýšit pokrytí evropského trhu z 53 % na 72 % a poskytne svěží impuls ke zvyšování prodeje a snižování průměrného věku modelů SEAT. Během letošního ledna a února zaznamenal SEAT dvouciferný nárůst celosvětového prodeje (+13,6 %) na celkových 64 000 vozidel. SEAT navíc patří od začátku letošního roku mezi nejrychleji rostoucí značky v Evropě, s 20% nárůstem počtu registrací.

 

Předseda představenstva společnosti SEAT Luca de Meo ohledně expanze značky uvedl: "Pracujeme na projektech internacionalizace. Dobrým a konkrétním příkladem je rozhodnutí vyrábět v Alžírsku od druhé poloviny roku. Je to koncernový projekt, který bude zahájen s modely Ibiza a Golf, ale SEAT bude hrát vedoucí úlohu. Všechny vozy Ibiza, prodávané v Alžírsku, budou vyráběny v Martorellu a konečná montáž bude probíhat v Alžírsku, v novém závodě importéra."

 

Jedním z cílů, které si SEAT stanovil, je stát se měřítkem v automobilovém průmyslu v oblastech konektivity a chytré mobility. Za tím účelem bude v dubnu slavnostně otevřena digitální laboratoř Metropolis:Lab Barcelona. Zařízení, které patří 100% značce SEAT, bude začleněno do celosvětové sítě digitálních laboratoří koncernu Volkswagen. Značka SEAT také v nadcházejících měsících otevře v Barceloně reprezentační prodejní prostory, které prohloubí její vztah se zákazníky a španělskou metropolí.

 

 

(*) SEAT připravuje své individuální účetní uzávěrky podle španělských všeobecných účetních pravidel bez započtení dceřiných společností. Volkswagen používá mezinárodní účetní standardy (IAS/IFRS) a konsoliduje výsledky značky SEAT.

 

 

SEAT je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group. SEAT vyváží více než 80 % své výroby a působí ve více než 75 zemích. V roce 2016 prodal SEAT na celém světě 410 200 vozidel, což je nejlepší výsledek od roku 2007.

 

Skupina SEAT zaměstnává více než 14 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza a Leon. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Toledo a Ateca vznikají v České republice.

 

Nadnárodní společnost disponuje jako největší průmyslový investor do výzkumu a vývoje ve Španělsku také Technickým Centrem, v němž pracuje 1000 inženýrů na vývoji inovativní automobilové techniky. V souladu s vyhlášenou strategií důsledné ochrany životního prostředí odpovídají veškeré aktivity společnosti SEAT kritériím trvale udržitelného rozvoje, a to se zvláštním zřetelem na snižování emisí CO2 a efektivní využívání energií.