SEAT

Prototyp DIANA nabízí větší autonomii a vylepšenou bezpečnost

Zpět na Novinky a události
10. 12. 2021
  • DIANA je pilotní projekt, který zkoumá možnosti využití autonomních automobilů pro inteligentní městskou mobilitu
  • Větší autonomie vozidel přispěje v budoucnosti k minimalizaci počtu nehod a výskytu dopravních zácp
  • DIANA po objednávce v aplikaci vyzvedne cestující na stanoveném místě, odveze je do cíle nebo vyhledá parkovací místo, a to vše nezávisle

Praha, 10/12/2021. Diana byla v římské mytologii bohyní lovu, patronkou přírody a Měsíce. Ochránkyně, zobrazovaná vždy s lukem a šípy, dohlížela na lesy a veškerý život, který se v nich zrodil. Dnes její šípy ukazují cestu k mobilitě budoucnosti. Její jméno převzal pilotní projekt autonomního automobilu, na kterém pracují inženýři společnosti SEAT S.A. ve spolupráci s Galicijským centrem pro automobilové technologie (Centro Tecnolóxico de Automoción de Galicia, CTAG). Projekt DIANA je také součástí platformy Innova společnosti SEAT S.A., která podporuje nepřetržité inovace ve všech podnikových činnostech a pomáhá rozvíjet nové způsoby práce na základě principů společné tvůrčí činnosti a startupového modelu.

Laboratoř na kolech. DIANA je inovačním projektem, který vznikl za účelem testování funkcí autonomní jízdy využívajících budoucí vyspělé asistenční systémy ADAS (Advanced Driving Assistance Systems). Základem prototypu je SEAT Leon vybavený 5 lidarovými senzory, 5 radarovými snímači, 6 kamerami, 12 ultrazvukovými detektory a 8 počítači. Tato technika umožňuje vozu "vnímat" své okolí v rozsahu 360°. Uvedené prvky "generují velká množství situačních dat, která jsou zpracována během milisekund a odeslána do lokalizačního modulu", vysvětluje Oriol Mas, inženýr z výzkumného a vývojového oddělení společnosti SEAT S.A. Oriol k tomu ještě dodává: "Vůz díky tomu ví, kde se nachází a jaké překážky jsou v jeho okolí. Na základě toho se může rozhodovat, jakým směrem musí jet, a autonomně ovládat volant, brzdy, pedál plynu a řazení."

Vůz, který vás odveze. V prototypu DIANA předá řidič kontrolu nad vozem technice, která vystupuje v roli "šoféra". V případě nutnosti však vozidlo vrací otěže zpět řidiči. Ten proto musí stále věnovat jízdě pozornost pro případ, že by se musel znovu chopit volantu. DIANA má tři funkce: Autonomní šofér, kdy systém zajišťuje řízení vozu v silničním provozu při nízkých rychlostech jízdy a dokáže se rozjíždět i zastavovat; Automatizované parkování jako služba zaparkování vozu bez přítomnosti řidiče; a Příjezd na zavolanou, což znamená vyzvednutí majitele a dalších cestujících a jejich odvoz do cíle zadaného v příslušné aplikaci. Testy vozu probíhají v areálu společnosti SEAT S.A. v Martorellu a nedávno byly rozšířeny i na uzavřený městský okruh s kontrolovanými podmínkami.

Plynulá jízda. Řidič si vůz přivolá prostřednictvím aplikace. DIANA se automaticky rozjede a zařadí se do správného jízdního pruhu. "Vůz díky lokalizačnímu systému s mapami o vysokém rozlišení, který pracuje s přesností na centimetry, vždy ví, že je ve správném jízdním pruhu," říká Oriol. Když vůz zastaví, aby vyzvedl uživatele, dveře se samy odemknou a výstražné ukazatele signalizují, že vůz stojí. "Jakmile uživatel nastoupí a zavře dveře, vůz se znovu zamkne, signalizuje rozjezd a vydá se na cestu," vysvětluje Oriol. Vůz dokáže rychle detekovat překážky na silnici, například chodce, a sám zabrzdit. Jakmile vůz vysadí uživatele v zadaném cíli, vyhledá si volné parkovací místo a automaticky zaparkuje.

Překážky a výzvy při vývoji. Tým se během vývoje tak technicky náročného pilotního projektu potýkal s mnoha výzvami: "COVID-19, povolení k provozu, integrace senzorů, řídicích systémů vozidla, ověřování algoritmů… byla to opravdu výzva a stále máme před sebou hodně práce, ale jsme na dobré cestě,****" vysvětluje Rubén Pérez, inženýr z výzkumného a vývojového oddělení ve společnosti SEAT S.A. Vývoj autonomního automobilu je mimořádně komplexní záležitostí.

Jízda do budoucnosti. V klasifikaci vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driving Assistance Systems), která sahá od 0 do 5, dosáhl prototyp DIANA autonomie úrovně 3. "Je důležité pokračovat ve vývoji a testování této technologie, abychom zajistili 100% bezpečnost tohoto systému,****" říká Oriol. Se vzrůstající úrovní autonomie přispívají asistenční systémy stále více ke snižování nehodovosti a pomáhají předcházet dopravním zácpám. "V budoucnosti budou vozidla s větší autonomií schopna nabízet a podporovat nové inteligentní služby pro mobilitu a eliminovat dopravní zácpy ve velkoměstech a oblastech s komplikovanou mobilitou,****" dodává nakonec inženýr.

6 úrovní automatizace řízení automobilu

Vyspělé asistenční systémy ADAS (Advanced Driving Assistance Systems) jsou rozděleny do šesti kategorií podle úrovně autonomie vozidla:

- 0: Žádná automatizace, řidič ovládá veškeré funkce vozidla.

- 1: Vůz má některé asistenční funkce, například posilovač řízení nebo tempomat, ale je na řidiči, zda je bude používat, či nikoli.

- 2: Řidič má řízení stále pod svou kontrolou, ale systém může zasahovat do řízení a regulovat rychlost jízdy pod dohledem řidiče.

- 3: Systém nezávisle ovládá a sleduje veškeré dynamické aspekty řízení automobilu (řízení, rychlost jízdy a okolní prostředí), aniž by řidič musel zasahovat. Řidič však musí být připraven převzít řízení v případě nebezpečí. DIANA je v současnosti na této úrovni.

- 4: Vozidlo dokáže za všech okolností autonomně vykonávat všechny funkce, takže řidič se může věnovat jiným činnostem, aniž by musel být připraven na to, že mu vůz může předat řízení.

- 5: Kompletní automatizace. Z řidiče je cestující uvnitř vozu a systém ve všech situacích a za všech okolností nevyžaduje žádné lidské zásahy.

IMAGEN

CHYRONS

Diana_alta_008

DIANA je pilotní projekt, který zkoumá možnosti využití autonomních automobilů pro inteligentní městskou mobilitu

Diana_alta_027

Větší autonomie vozidel přispěje v budoucnosti k minimalizaci počtu nehod a výskytu dopravních zácp

Diana_alta_038

V klasifikaci vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driving Assistance Systems), která sahá od 0 do 5, dosáhl prototyp DIANA autonomie úrovně 3

Diana_alta_055

V prototypu DIANA předá řidič kontrolu nad vozem technice, která vystupuje v roli "****šoféra****"

Diana_alta_059

Řidič si vůz přivolá prostřednictvím aplikace. DIANA se automaticky rozjede a zařadí se do správného jízdního pruhu

Diana_alta_068

V klasifikaci vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driving Assistance Systems), která sahá od 0 do 5, dosáhl prototyp DIANA autonomie úrovně 3

Diana_alta_071

DIANA po objednávce v aplikaci vyzvedne cestující na stanoveném místě, odveze je do cíle nebo vyhledá parkovací místo, a to vše nezávisle

Diana_alta_078

Větší autonomie vozidel přispěje v budoucnosti k minimalizaci počtu nehod a výskytu dopravních zácp

Diana_alta_082

DIANA po objednávce v aplikaci vyzvedne cestující na stanoveném místě, odveze je do cíle nebo vyhledá parkovací místo, a to vše nezávisle

SEAT S.A. je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen Group a prodává vozidla pod značkami SEAT a CUPRA, zatímco SEAT MÓ nabízí produkty a řešení pro městskou mobilitu.

SEAT S.A. vyváží více než 80 % svých vozidel a působí v 75 zemích. Společnost zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí modelové řady SEAT Ibiza, SEAT Arona, rodinu Leon a CUPRA Formentor. SEAT S.A. navíc vyrábí vozy Ateca v České republice, SEAT Tarraco v Německu a SEAT Alhambra v Portugalsku. Výrobní závody doplňuje SEAT:CODE, centrum pro vývoj softwaru se sídlem v Barceloně.

SEAT S.A. bude do roku 2025 investovat 5 miliard eur do projektů vývoje nových modelů pro obě obchodní značky, SEAT a CUPRA, a elektrifikace produktové řady. Cílem společnosti je hrát důležitou roli v elektrifikaci dopravy ve městech se zvláštním zaměřením na transformaci španělského automobilového průmyslu.

Kontakt pro média

Porsche Česká republika s.r.o.

Filip Stoulil

Koordinátor marketingu a prodeje SEAT

Tel.: +420 739 546 542

Mail: [email protected]

www.seat.cz

AC&C Public Relations s.r.o.

Zorka Mašková

Key Account Manager

Tel.: +420 736 751 151

Mail: [email protected]